W lubuskim coraz więcej osób choruje na grypę

W lubuskim coraz więcej osób choruje na grypę

Wirus grypy jest szeroko rozpowszechniony i spowodował wiele zgonów. W województwie lubuskim przeciwko chorobie zaszczepiło się zaledwie 8,5 tys. osób, ale w ostatnim czasie wyraźnie wzrosło zainteresowanie szczepionką. Mamy adresy 98 miejsc, które oferują szczepionkę.

Śmierć 65-latka z województwa śląskiego i 10-latka z Łodzi, a także liczba przepełnionych placówek medycznych zaalarmowały wielu i spowodowały gwałtowny wzrost zapotrzebowania na szczepionkę przeciwko grypie.

Okazuje się, że można się zaszczepić w aptece. Ludzie mogą myśleć, że skoro wcześniej nie mieli szczepionki, to teraz nie zadziała. Jednak szczepionka jest dobra na okres 12 miesięcy. Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia decydują, jakie składniki trafiają do szczepionki, aby zwalczyć najbardziej prawdopodobne szczepy grypy w danym sezonie grypowym. Nawet jeśli byliśmy uodpornieni przez kilka lat z rzędu, nie oznacza to, że jesteśmy chronieni przed grypą w nadchodzącym sezonie grypowym. Kwalifikacje do szczepienia powinien jednak przeprowadzić uprzednio lekarz.