Jak spędzić weekend w Gorzowie?

Jak spędzić weekend w Gorzowie?

Gorzów Wielkopolski to miasto przyciągające turystów o każdej porze roku. Dzięki blisko granicy niemieckiej oraz rozbudowanej bazy hotelowej, jest doskonałym miejscem na bazę wypadową do Niemiec i nie tylko. Jak można spędzić weekend w tym mieście? Zobaczcie propozycje.

Atrakcje przyrodnicze w Gorzowie

W Gorzowie znajduje się aż 9 parków o łącznej powierzchni 138,3 ha. Jest to m.in. park Słowiański, Wiosny Ludów czy Zacisze. W mieście znajduje się także wiele terenów zielonych, a szczególnie warty uwagi jest kompleks leśny we wschodniej części Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wysoczyzna Gorzowska”. To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, podobnie jak i Puszcza Gorzowska, która rozciąga się na równinie sandrowej usypanej 12 tys. lat temu przez wody odpływające z lodowca. Bogactwo przyrodnicze tego miejsca sprawiło, że puszcza została uznana za Park Krajobrazowy. Znajdziemy tutaj zarówno lasy, jak i liczne jeziora i wiele ciekawych gatunków roślin czy ptaków. Na obszarze parku wyodrębniono ponadto 5 rezerwatów przyrody. W parku występują także zabytki kulturalne, takie jak pałace.

Atrakcje kulturalne, które warto zobaczyć

Gorzów znajdował się w granicach Polski od końca II wojny światowej, dlatego wiele atrakcji kulturalnych ma charakter poniemiecki. Wśród zabytków warto odwiedzić m.in.:

  • katedrę – kościół farny Wniebowzięcia NMP, który został zbudowany w XIV wieku,
  • mury miejskie – w Gorzowie znajduje się średniowieczny fragment murów, które miały funkcję obronną miasta,
  • rynek – znajdziemy tutaj wiele ciekawych atrakcji, np. Aleję Sławnych Gorzowian, fontanna Pauckscha z XIX wieku. Na rynku odbywają się także liczne koncerty i i imprezy,
  • pajączek – na jego szczycie znajduje się platforma widokowa,
  • Warta – znajduje się nad nią świetnie utrzymany deptak, gdzie po jednej stronie znajduje się ciąg pieszy i dolny taras z miejscem do cumowania statków, a po drugiej liczne restauracje i kluby.

Restauracje w Gorzowie

Planując weekend w tym uroczym mieście, warto przed przyjazdem zapoznać się nie tylko z atrakcjami turystycznymi czy ofertą hotelową, ale i bazą restauracji. Aby znaleźć opinie na temat gorzowskich restauracji i uzyskać listę wszystkich lokali, należy wpisać w wyszukiwarkę Google np. „restauracja Gorzów”. Oferta jest w tym mieście bardzo szeroka i znajdziemy tutaj zarówno bardziej specyficzne miejsca, gdzie można zjeść sushi czy dania kuchni meksykańskiej, ale też restauracje z kuchnią polską i staropolską, których menu przypadnie do gustu całej rodzinie.