Zmarł Zbigniewie Bodnar – niezapomniany głos Ziemi Lubuskiej

Zmarł Zbigniewie Bodnar – niezapomniany głos Ziemi Lubuskiej

W dniu 3 października, we wtorkowy poranek, odszedł od nas Zbigniew Bodnar. W gorzowskiej społeczności przede wszystkim pamiętany jako radiowiec, Bodnar znany był także jako nauczyciel i działacz opozycji w czasach PRL. Kres jego życia nastąpił podczas wyprawy rowerowej – jednej z wielu pasji, którymi żył, obok miłości do muzyki. Miał 68 lat.

Bodnar przychodzi na świat 29 grudnia 1954 roku w Krośnie Odrzańskim. Swoją karierę rozpoczyna w 1977 roku jako montażysta sprzętu radiowego w gorzowskim zakładzie Stilon. Jednak to nie koniec jego drogi w tym miejscu – z biegiem czasu staje się aktywnym członkiem zakładowej Solidarności. W latach 85-87 pełni funkcję organizatora radia Solidarność, które dociera do pracowników zakładu za pomocą audycji emitowanych w TVP1 – w ten sposób wieczorne godziny przed telewizorem dla wielu gorzowian stają się wspólnym i pełnym solidarności doświadczeniem.

Informacje zawarte w „Encyklopedii Solidarności” mówią nam, że pod wpływem nacisków ze strony dyrekcji Stilonu Bodnar opuszcza zakład w 1987 roku. Tego samego roku rozpoczyna nowy etap swojego życia jako nauczyciel historii w gorzowskiej Szkole Podstawowej nr 13.

W 1989 roku powraca do Stilonu, obejmując funkcję przewodniczącego komisji zakładowej Solidarności. W 1992 roku rozpoczyna pracę jako dziennikarz w radiu Zachód, z krótkim okresem przerwy przeznaczonym na pracę dla radia Go. Trzy dekady pełne zaangażowania w pracę radiową, a jego głos staje się dobrze znanym dźwiękiem dla tysięcy mieszkańców Ziemi Lubuskiej.