Upamiętnianie pionierów Gorzowa: kwiaty, uroczystości i sztuka w hołdzie twórcom polskiej administracji

Upamiętnianie pionierów Gorzowa: kwiaty, uroczystości i sztuka w hołdzie twórcom polskiej administracji

28 marca stanowi bardzo ważną datę dla mieszkańców Gorzowa. Tego dnia przypada Dzień Pioniera, który jest rocznicą ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością wspominamy tych, którzy z determinacją i pasją podejmowali wyzwanie budowania struktur administracyjnych w naszym mieście – podkreśla prezydent Jacek Wójcicki.

Każdego roku tego dnia, w celu uhonorowania pionierów miasta, przedstawiciele władz lokalnych oraz grupa pionierów Gorzowa składają kwiaty pod pomnikiem Pioniera. W obchodach brała udział delegacja z Wągrowca wraz z Remigiuszem Priebe, zastępcą burmistrza, a także młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu. Warto przypomnieć, że to właśnie z Wągrowca 27 marca 1945 roku przybyła do Gorzowa pierwsza grupa osadników. Już dzień później rozpoczęli tworzenie polskiej administracji.

Po ceremonialnym złożeniu kwiatów, gorzowskie władze odpowiedzialne za kulturę przygotowały spotkanie w Filharmonii dla grupy pionierów oraz delegacji z Wągrowca. Powitania gości dokonała zastępca prezydenta miasta Małgorzata Domagała i przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp., Jan Kaczanowski. Słowo na rzecz pionierów miasta wygłosił Eugeniusz Mikołajczak, który przypomniał o tych, którzy kładli fundamenty pod dzisiejszy Gorzów.

Podczas spotkania odbyło się pokaz krótkometrażowego filmu „W cieniu zniszczeń – opowieść o Pionierach”, inspirowanego książką „Wiosna na rumowisku – wspomnienia Pionierów województwa gorzowskiego”. Film rzuca światło na pierwsze dni polskiego Gorzowa po wojnie, kiedy to ponad 40% budynków było zniszczone. Za kreowanie obrazu odpowiadał Piotr Adamowicz, a cały projekt powstał przy wsparciu merytorycznym Moniki Kowalskiej z Muzeum Lubuskiego. Za kostiumy do filmu odpowiadała Krystyna Zienkiewicz, kierownik Studia Teatralnego w Gorzowie.

Podczas uroczystości młodzież ze Studia Teatralnego zaprezentowała fragmenty sztuki Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”, która była pierwszą polską premierą w Gorzowie po wznowieniu działalności teatru w październiku 1947 roku. Do obchodów Dnia Pioniera dołączyli dyrektorzy instytucji kulturalnych, takich jak Filharmonia Gorzkowska czy Miejskie Centrum Kultury, a także dyrektor Archiwum Państwowego oraz Monika Kowalska z Muzeum Lubuskiego.

Po spotkaniu w Filharmonii, delegacja z Wągrowca, w tym młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 w Gorzowie, co jest symbolicznym nawiazaniem do współpracy między tymi szkołami zapoczątkowanej tuż po wojnie, w 1945 roku.

Przybycie pierwszych pionierów do Gorzowa miało miejsce 27 marca 1945 r., kiedy to grupa licząca 42 osoby przybyła do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsbergu. Na czele jeźdźców stał Florian Kroenke, burmistrz Wągrowca. Już dzień później, 28 marca, przejęli oni władzę w mieście. Gorzów urzędowo otrzymał swoją nazwę rok później i od tego czasu nieustannie się rozwija dzięki pracy nie tylko swoich mieszkańców, ale i licznych przybyszy.