Świętowanie 125-lecia tramwajów w Gorzowie z udziałem artystów i lokalnej społeczności

Świętowanie 125-lecia tramwajów w Gorzowie z udziałem artystów i lokalnej społeczności

W niedzielę, 24 marca, Gorzów stanie się świadkiem niecodziennego wydarzenia. Tramwaje, które stanowią integralną część miasta i mają już 125-letnią historię, będą gościć na swoim pokładzie artystów. To wszystko w ramach obchodów „Jubileuszowego korowodu tramwajów”, który odbędzie się na niemal wszystkich torach miejskiej sieci tramwajowej.

Zgodnie ze słowami Marty Liberkowskiej, dyrektora wydziału promocji i informacji, wydarzenie będzie pełne atrakcji dla całych rodzin. Oprócz występów artystycznych, takich jak teatr czy magia oraz muzyki na żywo, pasażerowie jubileuszowego korowodu otrzymają specjalne pamiątkowe kotyliony. Wszystko to ma miejsce z okazji przywitania pierwszej wiosennej niedzieli, która przypadnie właśnie 24 marca.

Tramwaje, które w tym roku obchodzą swoje 125-lecie, po raz pierwszy wyszły na ulice Gorzowa dnia 29 lipca 1899 r. Z tej okazji, podczas świętowania jubileuszu, tramwaje będą kursować po trasach linii numer 1, 2 i 3. Dyrektor Liberkowska zaznacza, że pasażerowie, którzy po pokazaniu kotylionu na przystanku przy katedrze, będą mogli otrzymać jabłko lub kwiatek dzięki współpracy z Gorzowskim Rynkiem Hurtowym.

Artystyczny korowód tramwajów będzie trwał od 14:00 do 17:00 i jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Tramwaje będą odpowiednio oznaczone, a informacje o harmonogramie ich jazdy zostaną podane w najbliższym czasie.

Jubileusz 125-lecia tramwajów to wydarzenie, które będzie obchodzone przez kilka miesięcy. Od 2 marca wszelkiego rodzaju miejskie pojazdy komunikacyjne jeżdżą z logo jubileuszu. W planach są również wystawa plenerowa prezentująca historię gorzowskich tramwajów oraz specjalne wydarzenie podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego (14-15 czerwca), podczas którego będzie można skorzystać z przejazdu historycznym tramwajem. Wszystko to ma zaowocować wielkim piknikiem zaplanowanym na 28 lipca na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dodatkowo, w pierwszych tygodniach wakacji ma się ukazać książka opowiadająca o 125 latach działalności tramwajów i 140 latach istnienia komunikacji miejskiej w Gorzowie.