Spotkanie ministra edukacji z dyrektorami szkół województwa lubuskiego

Spotkanie ministra edukacji z dyrektorami szkół województwa lubuskiego

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, odbył spotkanie z kierownictwem szkół ponadpodstawowych pochodzących z województwa lubuskiego. Razem z nim byli obecni również Ewa Rawa, Lubuska Kurator Oświaty oraz Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski. Głównym punktem poruszanych dyskusji było przygotowanie do nadchodzącego roku szkolnego.

Minister Czarnek podczas tej rozmowy skupił się na problemie biurokracji w edukacji, podkreślając, że nauczyciele powinni zajmować się tylko tą dokumentacją, która jest ściśle wymagana przez obowiązujące przepisy prawne. Przy tym akcentował, że czas przeznaczony na sprawy administracyjne powinien być skierowany na pracę z uczniami.

Poruszając tematykę nowego roku szkolnego, Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało uroczyste wręczenie nagród z okazji jubileuszu 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej. Nagroda będzie wynosiła 1125 złotych. Przemysław Czarnek wspomniał również o bonach dla nauczycieli przeznaczonych na zakup sprzętu komputerowego, które będą ważne przez kolejne pięć lat.

Minister edukacji i nauki poinformował także o planowanym na przyszły rok rekordowym wzroście subwencji oświatowej. Zwiększone środki finansowe mają przełożyć się na podwyżki pensji dla nauczycieli. Jak pokazują szacunki, subwencja oświatowa ma wzrosnąć z obecnych 64,5 miliardów złotych do niemal 80 miliardów złotych w roku następnym.

Podczas tego spotkania Przemysław Czarnek nawiązał również do wcześniejszych dyskusji prowadzonych z przedstawicielami związku zawodowego „Solidarność”. Zapowiedział zmiany w przepisach prawnych jeszcze tej jesieni, dzięki którym stawka za godzinę wychowawczą ma wzrosnąć o niemal 100 procent. Dodatkowo planowane jest uregulowanie sprawy urlopu na żądanie, gwarantującego dwa albo trzy dni wolnego.

W trakcie tego spotkania minister Czarnek wielokrotnie podkreślał profesjonalizm zarządzania polskimi placówkami edukacyjnymi. Wyraził swoje podziękowania dla dyrektorów za ich dotychczasową pracę.