Spotkanie matematyków z Lubuskiego w poszukiwaniu motywacji do nauczania

Spotkanie matematyków z Lubuskiego w poszukiwaniu motywacji do nauczania

II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie było miejscem spotkania blisko setki matematyków z Lubuskiego, którzy zebrali się, aby podyskutować o nowych metodach nauczania. Szczególnym punktem porządku dnia była kwestia jak nauczać, tak aby nie musieć dodatkowo motywować. Konferencja ta, zorganizowana po raz piąty, jest największym tego typu wydarzeniem dla nauczycieli matematyki w naszym regionie.

Bez wątpienia matematyka jest przedmiotem wymagającym, ale jednocześnie nieodzownym w codziennym życiu. Zadanie nauczyciela polegające na przekonaniu młodych ludzi do nauki tego przedmiotu staje się coraz bardziej skomplikowane. Szczególnie widoczne jest to w przypadku tak zwanej generacji płatków śniegu, czyli osób, które dorosłość osiągnęły po roku 2010.

Dlatego właśnie po raz kolejny, już piąty, matematycy z Lubuskiego gromadzą się, aby znaleźć wspólne rozwiązania tych problemów. Program konferencji obejmował wiele tematów – od motywacyjnych wykładów, przez rozwijanie umiejętności matematycznych, pokochanie ułamków, aż po poznanie świata gry komputerowej Minecraft. Omówiono także kwestię wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji oraz emocje towarzyszące procesowi nauki.

Uczestnicy konferencji mieli okazję czerpać inspiracje nie tylko z dyskusji i wykładów, ale również z prezentowanych na matematycznych stoiskach.

Warto podkreślić, że większość uczestników konferencji stanowiły kobiety. Wśród 200 nauczycieli matematyki z naszego regionu, aż ponad 90% to przedstawicielki płci pięknej. Kto by pomyślał, że matematyka to przede wszystkim – kobieta.