Problemy z transportem kolejowym w Gorzowie – awarie lokomotyw przewoźników PKP Intercity i Polregio

Problemy z transportem kolejowym w Gorzowie – awarie lokomotyw przewoźników PKP Intercity i Polregio

W ostatnim czasie przewoźnik kolejowy PKP Intercity napotkał na trudności związane z regularnymi połączeniami pociągów w Gorzowie. Wszystko za sprawą awarii spalinowej lokomotywy, co skutkowało odwołaniem pociągów i wprowadzeniem autobusów zastępczych.

Dnia 12 grudnia ze względu na uszkodzenia maszyny, pociąg IC Zamoyski kursujący trasą z Piły do Gorzowa został zastąpiony autobusem. Podobna sytuacja miała miejsce następnego dnia, lecz tym razem dotyczyła trasy przedziwniej, czyli z Gorzowa do Piły. Tym razem jednak, dzień później, 14 grudnia, pasażerowie mogli z powrotem korzystać z tradycyjnego środka transportu kolejowego. PKP Intercity dostarczyło sprawne lokomotywy spalinowe, które zapewniły prawidłowo funkcjonujący transport.

Sytuacje te są bezpośrednim wynikiem niedostatku rezerwowych, nienaruszonych lokomotyw spalinowych, które mogłyby być używane tam, gdzie nie ma sieci trakcyjnej. 15 grudnia kolejny pociąg nie zdołał dotrzeć do Gorzowa z powodu awarii lokomotywy – tym razem problem dotyczył pociągu TLK Bory Tucholskie, którego maszyna uległa uszkodzeniu już w Gdyni.

W sezonie zimowym przewoźnik miał w planach przeprowadzenie aż trzech napraw o poziomie P4. Dodatkowo, dwie lokomotywy zostały wyłączone z użytku z powodu kolizji. W ostatnim czasie doszło do kilku jednoczesnych awarii.