Prace modernizacyjne ulicy Spichrzowej w Gorzowie rozpoczęte. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Prace modernizacyjne ulicy Spichrzowej w Gorzowie rozpoczęte. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Z harmonogramu prac wynika, że w poniedziałkowy poranek, 20 maja, na ulicy Spichrzowej w Gorzowie wystartowały przygotowania do długowyczekiwanej przebudowy tej drogi. Pierwszym etapem była budowa tymczasowego dojazdu na pasie rozdziału przy skrzyżowaniu z ulicą Chrobrego. W rezultacie tych prac obie strony jezdni na Chrobrego zostały zawężone.

Przebudowę tego fragmentu ulicy Spichrzowej – od mostu Staromiejskiego i ulicy Chrobrego do Hejmanowskiej – przeprowadzi konsorcjum firm TORMEL oraz WUPRINŻ S.A z Poznania. Kwota kontraktu wynosi 12 mln 741 tys. 28,89 zł. Czas na realizację tego zadania, jak wynika z umowy, to 14 miesięcy. Oznacza to, że po zakończeniu prac infrastruktura powinna być gotowa do użytku najpóźniej w lipcu 2025 roku.

W ramach pierwszych działań, które miały miejsce 20 maja, wykonawca podjął próbę przebudowy skrzyżowania Spichrzowej z ulicą Mostową, Chrobrego oraz mostem Staromiejskim. Zgodnie z planem, najpierw powstanie tymczasowa nawierzchnia na pasie rozdziału ulicy Chrobrego na wysokości Wodnej. Obecnie prace ziemne są w toku, by umożliwić stworzenie tymczasowej nawierzchni.

Z uwagi na te działania, kierowcy muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Na ulicy Chrobrego, w kierunku mostu Staromiejskiego, jezdnia została zawężona do jednego pasa ruchu. Podobnie jeden z pasów prowadzących do centrum miasta został wyłączony z ruchu.

Frezy do asfaltu zostaną uruchomione w czwartkowe popołudnie 23 maja. Prace budowlane rozpoczną się od wschodniej części skrzyżowania – Spichrzowej, Chrobrego, Mostowej i mostu Staromiejskiego. Wykonawca ma nadzieję, że do września uda mu się zakończyć pierwszy etap prac. Jest to jednak bardzo optymistyczna prognoza. Przewiduje się, że podczas realizacji inwestycji mogą pojawić się zaskakujące znaleziska archeologiczne, co może spowodować konieczność interwencji specjalistów od starożytności i tym samym opóźnić cały proces.

Ruch pojazdów na głównej trasie – Chrobrego – most Staromiejski – będzie odbywał się jednym pasem w każdym kierunku. Kierowcy podróżujący z Zawarcia będą mogli kontynuować jazdę tylko prosto w ulicę Chrobrego. Sygnalizacja świetlna na tej trasie zostanie wyłączona, co uniemożliwi skręcanie z mostu Staromiejskiego w lewo w ulicę Spichrzową. Wjazd z ulicy Nadbrzeżnej na most Staromiejski oraz z ulicy Spichrzowej od strony Hejmanowskiej do Lutyckiej będzie nadal możliwy.

Ulica Obotrycka na wjeździe od Pionierów w kierunku katedry, stanie się drogą dwukierunkową bez przejazdu i ograniczeniem ruchu. Miejsca dostawy oraz miejsca dla osób niepełnosprawnych, jak również dojazd do parafii, banku i Placu Stary Rynek dla posiadaczy odpowiedniego zezwolenia (organizatorów imprez i uroczystości) zostaną tam zapewnione. Przewiduje się, że powyższa organizacja ruchu będzie już organizacją docelową.

Planowane są również zmiany dotyczące dojazdu do wschodniej i zachodniej części ulicy Spichrzowej. Na przykład, aby dostać się do wschodniej części tej ulicy będzie można skorzystać z mostu Staromiejskiego lub ulicy Sikorskiego, a następnie przejechać przez Chrobrego, Jagiełły, Dzieci Wrzesińskich i Herberta. Dojazd do zachodniej części ul. Spichrzowej będzie możliwy np. z mostu Staromiejskiego poprzez ulice: Chrobrego, Sikorskiego i Młyńską lub Garbary.

Dla kierowców jadących z Zawarcia, w kierunku centrum, poleca się korzystanie z trasy alternatywnej przez ulice Grobla, Zielona, trasę Nadwarciańską, rondo Santockie oraz ulicę Warszawską.