Gorzów i okolice na celowniku burz: Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane na 22 maja

Gorzów i okolice na celowniku burz: Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane na 22 maja

Zgodnie z ostrzeżeniem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, mieszkańcy Gorzowa oraz powiatu gorzowskiego mogą spodziewać się w środę burz z intensywnymi opadami deszczu, a nawet gradem. Wysyłane są alerty na telefony mieszkańców, informujące o zbliżającym się zagrożeniu.

Alarm wywołało wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązywać będzie w środę, 22 maja. Nie tylko Gorzów i powiat gorzowski znajdują się w strefie ryzyka. W obszar zagrożenia meteorolodzy zaliczyli również powiaty strzelecko-drezdenecki, międzyrzecki, sulęciński, świebodziński, zielonogórski, wschowski oraz miasto Zielona Góra.

Prognozy przewidują wystąpienie burz, w trakcie których opady deszczu mogą wynosić od 25 do 40 litrów na 1 m.kw. W niektórych miejscach liczba ta może nawet wzrosnąć do 55 litrów na 1 m.kw. Przewidywane porywy wiatru mogą osiągać prędkości do 80 km/h, a miejscami możliwe jest także wystąpienie gradu. Zgodnie ze szacunkami IMGW, prawdopodobieństwo zaistnienia takiego zjawiska wynosi 90%.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od godziny 12:00 w środę 22 maja, do godziny 2:00 w nocy z środy na czwartek 23 maja.

Ze względu na prognozy dotyczące intensywnych opadów deszczu, mieszkańcy objęci ostrzeżeniem otrzymują na swoje telefony Alert RCB od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Komunikat wysłany w środę 22 maja brzmi: „Uwaga! Dziś i w nocy (22/23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni”.