Podgląd nowo powstającego Centrum Aktywności Seniorów – przyszłe miejsce spotkań starzejącej się społeczności

Podgląd nowo powstającego Centrum Aktywności Seniorów – przyszłe miejsce spotkań starzejącej się społeczności

Prezydent Jacek Wójcicki i Jan Kaczanowski, Przewodniczący Rady Miasta, zorganizowali dla reprezentantów seniorów wizytę w budynku, który w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie przekształcony w Centrum Aktywności Seniorów. Miejsce to, wcześniej pełniące rolę siedziby szkoły – Centrum Kształcenia Zawodowego na ulicy Pomorskiej, jest obecnie w trakcie przemian.

Zaangażowane osoby zdecydowały się na dojazd do planowanego Centrum komunikacją miejską z różnych stron miasta, chcąc zweryfikować łatwość dostępu. Podczas spotkania jednogłośnie stwierdzili, że infrastruktura transportowa jest doskonale rozwinięta – przejazd z dowolnej części miasta zajmuje tylko kilkanaście minut.

Prezydent Wójcicki opisał etapy, które muszą zostać pokonane na drodze do stworzenia Centrum Aktywności Seniorów. Podkreślił, że inwentaryzacja pomieszczeń została już przeprowadzona z myślą o CUW. Te dane posłużą teraz do przygotowania efektywnego projektu Centrum. Podał następnie, że kolejnym etapem będą konsultacje prowadzone przez wydział spraw społecznych, mające na celu zrozumienie potrzeb i oczekiwań organizacji, które planują korzystać z oferty Centrum. Wiedza ta, w połączeniu z dokumentami z inwentaryzacji, pozwoli architektom wypracować najbardziej funkcjonalny projekt. Następnie rozpocznie się proces pozyskiwania środków na realizację całego przedsięwzięcia. Całość zajmie około kilkunastu miesięcy.

Uczestnicy wizyty w budynku podkreślali ogromne możliwości, jakie niesie za sobą powstanie Centrum – chcieliby, aby był to obiekt wielofunkcyjny, spełniający role rehabilitacyjne, zdrowotne, rekreacyjne, integracyjne, kulturalne i edukacyjne. Między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku ma szansę znaleźć tam swoje docelowe miejsce.

Do zagospodarowania jest aż 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Największe pomieszczenia mogą zostać przekształcone w salę gimnastyczną lub koncertową. Po przeprowadzeniu remontu obiekt ma być niskoemisyjny, dzięki termomodernizacji i instalacji paneli fotowoltaicznych.