Pamięć Kresów Wschodnich utrwalona w piosenkach podczas trzydziestych Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej

Pamięć Kresów Wschodnich utrwalona w piosenkach podczas trzydziestych Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej

W sobotę, 18-go maja, nasze miasto było gospodarzem trzydziestego już Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej. Organizatorami wydarzenia byli instytucje lokalne: Miejskie Centrum Kultury oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Festiwal, który odbywał się w amfiteatrze, ma na celu utrzymanie przy życiu kultury i muzyki dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Chociaż minęło sporo lat od utraty terytoriów kresowych, jednak zainteresowanie pieśniami inspirowanymi tym rejonem – takimi jak te z Lwowa, Wilna czy Polesia – nie słabnie. Okazało się to również na festiwalu, gdzie przez wiele godzin przesłuchiwano prawie trzydziestu różnych zespołów i chórów, w tym gorzowski Chór „Ta-Joj”, Zespół Cantare oraz Zespół Śpiewaczy Echo Kresów.

Podczas tego wydarzenia mieliśmy również przyjemność posłuchać wystąpienia Śpiewającej Rodziny Kaczmarek, która była gwiazdą tegorocznego festiwalu. Rodzina Kaczmarków, w której obaj rodzice – Iwona i Piotr – są szanowanymi operowymi śpiewakami, posiada dwóch utalentowanych synów, Adama i Wojciecha. Ich repertuar jest niezwykle bogaty i obejmuje znane arie z oper i operetek, piosenki z musicali, a także popularne standardy muzyki rozrywkowej, zarówno polskie, jak i zagraniczne.

Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej w Gorzowie Wielkopolskim mają swoje korzenie w ogólnopolskich festiwalach tego typu, które odbywają się np. w Mrągowie, Lesznie czy Nowym Sączu. Organizatorzy mają nadzieję, że „Kresoviana” stanie się platformą do wymiany doświadczeń między muzykami i dyrektorami zespołów muzycznych.

Pomimo trudnych okoliczności po II wojnie światowej, Polacy zmuszeni do opuszczenia Kresów Wschodnich przyczynili się do zachowania ich kultury poprzez przeniesienie pięknej muzyki i piosenek na nowe terytoria. Te piosenki przypominają o utraconych ziemach i budzą silne uczucia nostalgia oraz sentyment. Niestety, ze względów politycznych po wojnie pieśni kresowe nie były publicznie wykonywane.

Z szacunkiem i nostalgią Polacy pamiętają utracone Kresy Wschodnie, a muzyka kresowa odżywa z nową siłą. Festiwal Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej jest tego doskonałym dowodem i ma zaszczyt być poparty przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.