Nielegalne wysypisko odpadów przy autostradzie A2 – działania inspekcji ochrony środowiska

Nielegalne wysypisko odpadów przy autostradzie A2 – działania inspekcji ochrony środowiska

Inspektorzy z Instytucji Ochrony Środowiska, współpracując z policjantami, podjęli działania w celu zabezpieczenia nielegalnie porzuconych odpadów obok autostrady A2 niedaleko Świecka, w województwie lubuskim. Zidentyfikowano tam blisko 4 tony odpadów, z których większość stanowiła bitumiczna papa dachowa i eternit, inaczej zwane cementowo-azbestowymi płytami falistymi. Informacje te zostały przekazane do publicznej wiadomości przez Joannę Michalik-Pietraszak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Rzeczniczka wyjaśniła, że na podstawie prowizorycznych ustaleń, istnieje prawdopodobieństwo, że te niebezpieczne odpady mogły być przetransportowane do Polski z Niemiec. Teren, na którym te odpady zostały odkryte, został natychmiast odgrodzony i oznaczony taśmą ostrzegawczą. Dodała również, że obowiązek usunięcia odpadów należy do ich właściciela. W tym przypadku jest to spółka Autostrada Eksploatacja S.A, która została już poinformowana przez WIOŚ o konieczności usunięcia odpadów.

Pracownicy obsługujący autostradę A2 natknęli się na te nielegalne materiały pochodzące z robót rozbiórkowych kilka dni wcześniej. Odpady te były porzucone na poboczu przy węźle drogowym łączącym drogę krajową nr 29 z autostradą A2.

Michalik-Pietraszak podkreśliła, że osoba czy osoby odpowiedzialne za porzucenie tych odpadów mogą zostać ukarane grzywną od 20 do 60 tysięcy złotych i narażone na karę pozbawienia wolności na okres od dwóch do dwunastu lat. Policja prowadzi obecnie dochodzenie w celu ustalenia osób odpowiedzialnych za ten czyn.