„Literatura w zamian za dbałość o środowisko” – innowacyjna akcja społeczna

„Literatura w zamian za dbałość o środowisko” – innowacyjna akcja społeczna

Pomysł na ciekawą formę działania na rzecz ekologicznej świadomości narodził się w głowie Anny Jaklewicz, pasjonatki podróży i edukacji, w 2019 roku. Projekt pod nazwą „Książka za worek śmieci”, w którym biorą udział wolontariusze, polega na sprzątaniu zaniedbanych obszarów zieleni. W zamian za swój wkład w ochronę środowiska, zarejestrowani uczestnicy otrzymują książki jako formę podziękowania.

16 września tego roku odbędzie się kolejna edycja tej inicjatywy, której oddziały są rozsiane po całym kraju. Gorzów Wielkopolski będzie jednym z miejsc, gdzie akcja zostanie zorganizowana. W poprzednim roku aż 40 entuzjastów przyrody zdołało zgromadzić 100 worków pełnych odpadów i 50 nieużywanych opon.

Aby wziąć udział w akcji „Książka za worek śmieci” w Gorzowie Wielkopolskim, konieczne jest wcześniejsze zarejestrowanie się. Rejestracja rozpoczęła się 27 sierpnia, a pierwszych 50 dorosłych uczestników może liczyć na książkę. Choć rejestracja jest otwarta dla każdego, osoby, które dołączą po wyczerpaniu pierwszej puli, nie mogą być pewne otrzymania nagrody. Wydarzenie skierowane jest głównie do osób dorosłych, natomiast dzieci i młodzież mogą uczestniczyć pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Na najmłodszych czeka dodatkowa pula książek.

Na przestrzeni lat akcja stała się prawdziwym sukcesem. Jak mówi pomysłodawczyni Anna Jaklewicz, liczba chętnych stale rośnie, a warunki pogodowe nikogo nie zniechęcają. Podczas akcji uczestnicy otrzymują nie tylko książki, ale także worki i rękawice potrzebne do sprzątania. Zachęcamy do udziału w tej ekologicznej inicjatywie wszystkich zainteresowanych, a wdzięczność za ich wkład w czystość natury wyrażamy poprzez podarowanie książek.