Inspekcje taksówek ujawniają poważne nieprawidłowości: Wielu kierowców ukaranych

Inspekcje taksówek ujawniają poważne nieprawidłowości: Wielu kierowców ukaranych

Współpraca Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Granicznej zaowocowała szczegółowymi kontrolami kierowców taksówek. Rezultaty kontroli wskazują na multum wykrytych nieprawidłowości.

Niektóre z nieprawidłowości dotyczyły stanu technicznego pojazdów, które były w takim stanie, że jazda nimi mogła zagrażać bezpieczeństwu. Do tego dochodzi brak posiadania przez niektórych kierowców wymaganego dokumentu – wypisu z licencji, co będzie dodatkowo wyjaśniane przez funkcjonariuszy Inspekcji.

W piątkowy wieczór, 14 czerwca, policjanci z Gorzowa przeprowadzili akcję kontrolną skoncentrowaną na taksówkach. W realizacji tego zadania wspierali ich funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej. Kontrole były wszechstronne – obejmowały zarówno sprawdzenie uprawnień do kierowania oraz dokumentów zezwalających na przewóz osób. Dla obcokrajowców dodatkowo przeprowadzono kontrolę legalności pobytu w Polsce. Kierowcy poddani byli testom alkomatem, a stan techniczny pojazdów, którymi wożone były osoby, miał również kluczowe znaczenie.

Niestety, nie wszystkie przeprowadzone kontrole zakończyły się bez konsekwencji. Ze sprawdzonych prawie 50 kierowców karę w postaci mandatu otrzymało aż 30 osób. Przeważnie były one nałożone za kiepski stan techniczny pojazdu lub jego niekompletne wyposażenie. Jak informuje komisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie, aż w ośmiu przypadkach służby zmuszone były zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa wynikające z kontynuowania jazdy takim samochodem.

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zajmą się dodatkowo wyjaśnieniem trzech przypadków braku wypisu z licencji oraz braku badań technicznych.

Jest rzeczą niezbędną, aby kierowcy mieli pełną świadomość stanu technicznego pojazdu, którym prowadzą oraz jakie elementy powinny się w nim znajdować. To, że tylko dostają kluczyki do samochodu i wykonują swoją pracę, nie jest usprawiedliwieniem dla fatalnego stanu technicznego niektórych pojazdów, którymi przewożą pasażerów. Wielka skala stwierdzonych nieprawidłowości i braków jedynie potwierdza, że działania kontrolne służb muszą być kontynuowane.