Gorzów Wielkopolski pełni ponownie rolę militarną: decyzja ministra obrony narodowej

Gorzów Wielkopolski pełni ponownie rolę militarną: decyzja ministra obrony narodowej

Decyzję o powrocie sił zbrojnych do Gorzowa podjął wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak–Kamysz. Prezydent Jacek Wójcicki przekazał nam tę ważną wiadomość w czwartek, po swoim wyjeździe do stolicy.

„Pragnę poinformować o strategicznym kroku dla naszego miasta. Gorzów powraca na wojskową mapę Polski”, powiedział prezydent po spotkaniu z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem. Ten decydujący krok nastąpił po gruntownej analizie dokumentów i wielu dyskusjach między oboma politykami.

Kosiniak-Kamysz zdecydował się na rozpoczęcie procesu reintegracji wojska z Gorzowem. Plany obejmują umieszczenie jednostki wojskowej i grupy Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie miasta.

Zgoda ministra obrony narodowej otwiera drogę do finalizacji przygotowań, które władze Gorzowa realizowały od pewnego czasu. Celem jest przewidzenie lokalizacji dla nowych jednostek i opracowanie planu wkładu miasta w ten proces.

Podczas rozmowy z prezydentem Wójcickim, omówiono możliwość umiejscowienia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej w Gorzowie.

„Dziś podczas naszej konwersacji w Warszawie, premier Kosiniak-Kamysz zaakceptował nasze dotychczasowe przygotowania”, powiedział prezydent Wójcicki. To oznacza, że przeszliśmy od etapu zapowiedzi do fazy realizacji tego planu.

Ta zmiana stanowi kluczowy i symboliczny moment w historii Gorzowa, oznaczający jego powrót na wojskową mapę Polski. Jest to jednak nie tylko znaczący moment dla naszego miasta, ale także istotny krok w kierunku zwiększenia obronności kraju i bezpieczeństwa mieszkańców Gorzowa. Dla młodszych gorzowian otwiera to także wiele możliwości rozwoju i awansu. Więcej szczegółów na temat przygotowań i spotkania podamy wkrótce”, dodał prezydent miasta.