Gorzów Wielkopolski: Komiczna próba zorganizowania „Marszu Onanistów" nie powiodła się

Gorzów Wielkopolski: Komiczna próba zorganizowania „Marszu Onanistów" nie powiodła się

W Gorzowie Wielkopolskim, w sobotę 19 sierpnia, odbędzie się już trzecia edycja Marszu Równości. W tym samym dniu wpłynął jednak do gorzowskiego magistratu nietypowy wniosek o zorganizowanie innego marszu, który zaproponowano nazwać „Marszem Onanistów z Trzepaczkami”. Prezydent miasta, Jacek Piotr Wójcicki, odmówił zgody na przeprowadzenie tego wydarzenia.

Zaskakujący wniosek wpłynął do urzędu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim w poniedziałek 14 sierpnia. Anonimowy autor deklarował w nim zamiar zorganizowania „Marszu Onanistów z Trzepaczkami”, planowanego na ten sam dzień co Marsz Równości. Mimo braku podpisu i koperty dokumentu, urzędnicy potraktowali wniosek poważnie.

Proponowane miejsce rozpoczęcia marszu to Stary Rynek w Gorzowie Wielkopolskim, a jego trasa miała pokrywać się z trasą wcześniej zgłoszoną przez organizatorów III Marszu Równości. Start wydarzenia był planowany na godzinę 14:30, co stanęło w konflikcie z terminem Marszu Równości.

Prezydent miasta odmówił zgody na Marsz Onanistów głównie ze względu na nieregulaminowe zgłoszenie imprezy. Zgodnie z przepisami, wszelkie zgromadzenia powinny być zgłoszone najpóźniej sześć dni przed planowanym terminem. W tym przypadku termin ten upływał 13 sierpnia. Czy to był żart, czy nie – autor wniosku nie dopełnił tego formalnego wymogu.

Kolejnym argumentem przemawiającym przeciwko „Marszowi Onanistów” było to, że tego samego dnia już inny organizator zgłosił zamiar przeprowadzenia zgromadzenia. Jak tłumaczył prezydent Wójcicki, doszło więc do kolizji terminów, co jest opisane w art. 12 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach.

III edycja gorzowskiego Marszu Równości to już trzeci taki marsz w ciągu ostatnich czterech lat. Uczestnicy przemierzą centrum miasta, natomiast reprezentanci środowisk katolickich spotkają się w pobliżu katedry, aby odmawiać modlitwy przebłagalne za swoje miasto.