Dynamiczny pościg na granicy. Straż Graniczna zatrzymuje polskiego przemytnika

Dynamiczny pościg na granicy. Straż Graniczna zatrzymuje polskiego przemytnika

W Gorzowie Wielkopolskim, strażnicy graniczni podjęli działania przeciwko młodemu obywatelowi Polski, który uciekał przed kontrolą. Powodem jego ucieczki był niecodzienny ładunek, jaki przewoził.

Funkcjonariusze pełniący służbę w okolicach trasy S3 postanowili dokonać kontroli dostawczego Citroena o polskich numerach rejestracyjnych. Mimo włączonych przez nich sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierowca nie zatrzymał się, zamiast tego podjął próbę ucieczki w kierunku granicy z Niemcami. To wydarzenie dało początek dynamicznemu pościgowi.

Podczas zatrzymania, 17-letni kierowca został oskarżony o zorganizowanie nielegalnej migracji grupy 37 cudzoziemców ze Słowacji do Polski, z intencją przewiezienia ich do Niemiec, pomimo że było to sprzeczne z prawem. Dodatkowo mężczyzna został oskarżony o prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień, jazdę pod wpływem alkoholu oraz ignorowanie polecenia funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu, co mogło spowodować bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów tożsamości ani dowodów legalności ich pobytu w Polsce. Mieli natomiast przy sobie słowackie dokumenty pobytowe. W konsekwencji nielegalnego przekroczenia granicy między Słowacją a Polską oraz próby nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do Niemiec, wszyscy zostali zatrzymani, a następnie wszczęto wobec nich postępowanie mające na celu zobowiązanie ich do powrotu do kraju pochodzenia.

Oskarżeni cudzoziemcy przyznali się do zarzutów i dobrowolnie poddali się karze sześciomiesięcznego pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres jednego roku a także dwuletniego okresu próbnego. Po tym procesie zostali oni wydani służbom słowackim.