Bezpłatne badania diagnostyczne dla mieszkańców Gorzowa – inicjatywa prezydenta miasta

Bezpłatne badania diagnostyczne dla mieszkańców Gorzowa – inicjatywa prezydenta miasta

Prezydent Gorzowa, Jacek Wójcicki, planuje umożliwić swoim obywatelom korzystanie z bezpłatnych badań medycznych. Badania te, dotyczące tarczycy, tętnic szyjnych, piersi, jąder i prostaty, mają być realizowane przez organizacje pozarządowe specjalizujące się w działaniach na rzecz zdrowia.

Konkurs ofert będzie otwarty dla organizacji pozarządowych, które spełniają kryteria wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Inicjatywa ma na celu wspieranie profilaktyki i promocji zdrowia wśród mieszkańców Gorzowa.

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, zapowiedział przeprowadzenie czterech akcji profilaktycznych związanych z badaniami przesiewowymi. „Planowane działania będą obejmować badania USG tętnic szyjnych, tarczycy, piersi i jąder oraz testy na obecność antygenu sterczowego PSA we krwi” – dodał prezydent.

Wszystkie akcje mają odbywać się w weekendy, w miejscach publicznych wybranych przez organizacje. Harmonogram przewiduje następujący rozkład badań:
– czerwiec: badania USG tętnic szyjnych;
– wrzesień: badania USG tarczycy;
– październik: badania USG piersi;
– listopad: badania USG jąder oraz testy na obecność antygenu sterczowego PSA.

Badania piersi zaplanowane na październik wpisują się w globalne obchody miesiąca świadomości raka piersi, symbolizowanego różową wstążką. Z kolei listopadowe badania jąder i prostaty są odpowiedzią na międzynarodową kampanię Movember, promującą świadomość męskich nowotworów.

Informacje o konkursie zostaną wkrótce opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta Gorzowa.