Bezpieczeństwo pieszych na przejściach: dron pomaga wyłapać kierowców łamiących przepisy

Bezpieczeństwo pieszych na przejściach: dron pomaga wyłapać kierowców łamiących przepisy

Niedawno funkcjonariusze gorzowskiego oddziału policji przeprowadzili skontrolowali 10 kierowców, które złamały przepisy ruchu drogowego, wykonując manewr wyprzedzania na oznakowanym przejściu dla pieszych bądź tuż przed nim. Wykorzystano do tego drona, który pomógł w zorganizowaniu działań na ulicy Piłsudskiego. Wszyscy zatrzymani kierowcy zostali ukarani mandatem w wysokości 1500 złotych oraz otrzymali 15 punktów karnych.

Działania te zostały podjęte na ul. Piłsudskiego, gdzie regularnie dochodziło do wypadków z udziałem pieszych na oznakowanych przejściach. Kontrole z użyciem drona przeprowadzano w pobliżu skrzyżowania z ulicą Niepodległości.

Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie, podkreśla, że to miejsce było wcześniej areną wielu niebezpiecznych potrąceń pieszych. Mimo tego, wielu kierowców nadal popełnia te same błędy. Kierujący powinien zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu lub wchodzącym na nie. Wyprzedzanie innych pojazdów na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim jest niedozwolone, jednak wielu kierowców o tym zapomina.

Chwilę po tym, jak dron wzniósł się w powietrze, operatorzy zauważyli kilku kierowców, którzy łamali przepisy, wykonując manewry wyprzedzania w niedozwolonym miejscu. Łącznie zatrzymano 10 kierowców, którzy otrzymali mandaty na kwotę 1500 zł każdy i 15 punktów karnych. Jak mówi Jaroszewicz, kierowcy początkowo byli zdezorientowani, ale szybko zrozumieli błąd, jaki popełnili, kiedy dowiedzieli się, że ich działania zostały zaobserwowane z drona.

Jeśli kierowca łamie przepisy ruchu drogowego będąc recydywistą, to kara może wynieść nawet do 3 tys. złotych.