Alarmujące doniesienia o oszustwach finansowych w Gorzowie: Policja apeluje o czujność

Alarmujące doniesienia o oszustwach finansowych w Gorzowie: Policja apeluje o czujność

W ostatnim czasie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zauważają niepokojący wzrost prób wyłudzeń finansowych. Oszuści, operujący różnymi metodami, wykorzystując zaufanie i niewiedzę obywateli, próbują wyłudzić od nich astronomiczne sumy sięgające nawet 300 tysięcy złotych.

Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od osób, które na szczęście nie dały się nabrać na podstępy oszustów. Najbardziej tragiczne jest jednak to, że w trzech przypadkach mieszkańcy uwierzyli w zmyślone historie przestępców i w rezultacie stracili niemal 100 tysięcy złotych – alarmuje Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Jako przykład Jaroszewicz podaje sprawę mężczyzny, który uwierzył w zaprezentowaną mu przez oszustów historię o wypadku spowodowanym przez wnuczkę. Został on zmanipulowany do stopnia, że bez namysłu przekazał oszustom 40 tysięcy złotych. Kolejnym przypadkiem jest kobieta, która w wyniku strachu zrzuciła przez okno 30 tysięcy złotych, bo uwierzyła w to, że jej oszczędności są zagrożone i że przestępcy mogą siłowo wtargnąć do mieszkania. Inna kobieta przekazała ponad 20 tysięcy złotych rzekomemu adwokatowi, który miał reprezentować jej córkę po wypadku samochodowym.

Jaroszewicz podkreśla, że żadna z tych historii nie była prawdziwa. Były to fikcje stworzone przez przestępców, które miały na celu skłonić ofiary do przekazania im pieniędzy. Niestety, zrozumienie, że mogło dojść do przestępstwa, następuje u ofiar najczęściej z opóźnieniem – komentuje rzecznik policji.