26 lat od wizyty Jana Pawła II w Gorzowie: młodzi ludzie przypominają słowa Papieża

26 lat od wizyty Jana Pawła II w Gorzowie: młodzi ludzie przypominają słowa Papieża

W piątek 2 czerwca upłynęło 26 lat od momentu, gdy Jan Paweł II odwiedził Gorzów. Z tej okazji grupa młodzieży postanowiła obchodzić rocznicę rozdając mieszkańcom cytaty z kazań i dzieł polskiego papieża. Magdalena Tulej z Koła Młodych Stowarzyszenia Dla Polski wyjaśnia, że celem akcji jest przypomnienie tego ważnego wydarzenia związane z wizytą papieża Polaka w ich mieście. W środowe popołudnie w Parku Róż młodzi ludzie oferowali przechodniom cytaty związane z Janem Pawłem II, które umieścili w koszyczkach i pozwolili przechodniom na „wylosowanie” jednego z nich.

Kiedy rozmawiano z twórcami tej akcji, udało się również otrzymać jeden cytat, który brzmiał: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą Ducha”. Jan Paweł II wygłosił te słowa w Gnieźnie, dzień po swojej wizycie w Gorzowie.

Warto przypomnieć, jak wyglądała samo spotkanie Jana Pawła II z gorzowianami. 2 czerwca 1997 roku papież przybył do Gorzowa, podróżując helikopterem, który wylądował na obecnie nieczynnym lądowisku przy szpitalu wojewódzkim. Następnie udał się na obecny plac jego imienia, gdzie zgromadziło się około 400 tysięcy wiernych. Po nabożeństwie i homilii Papież udał się do katedry, aby pomodlić się przy grobie biskupa Wilhelma Pluty, swojego bliskiego przyjaciela. Przed powrotną podróżą Jan Paweł II znalazł również czas na odpoczynek i posiłek w tzw. pałacyku biskupim przy ulicy 30 Stycznia.