Zawrzało na termometrach: Alarm gorąca w województwie lubuskim

Zawrzało na termometrach: Alarm gorąca w województwie lubuskim

Po weekendzie, który obfitował w wysokie temperatury, początek nowego tygodnia nie przynosi ulgi od upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zadecydował o wydaniu kolejnych ostrzeżeń pierwszego stopnia dla określonych regionów kraju, a wśród nich znalazło się całe województwo lubuskie.

Ostrzeżenie zostaje wprowadzone do obiegu z dniem poniedziałkowym, począwszy od godziny 14:00, a kończąc we wtorek o godzinie 17:00. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, w tym konkretnym okresie dobowe maksimum temperatury będzie oscylować w granicach od 29 do 31 stopni Celsjusza, podczas gdy minimalne wartości nocne wyniosą od 13 do 16 stopni. Szanse na wystąpienie takiego zjawiska szacuje się na 80 procent.

Analizując dostępne dane pomiarowe pochodzące ze stacji synoptycznych można stwierdzić, że wrzesień tego roku charakteryzował się niezwykle wysokimi wartościami termicznymi. To implikuje, że maksymalna temperatura zarejestrowana w całej Polsce była wyższa niż przeciętna. Już prognozy sporządzone na 10 września sugerowały, iż na czterdziestu stacjach należy spodziewać się temperatury maksymalnej przekraczającej 25°C. Wartości takie spotykamy zaledwie raz na dwadzieścia lat.

Ekstremalnie wysokie temperatury utrzymają się do wtorku. Od środy natomiast, pogoda ulegnie znacznej zmianie, kiedy to nadciągną chmury przynoszące deszcz i burze ze strony zachodniej.

Czwartkowy dzień będzie charakteryzować się umiarkowanym i dużym zachmurzeniem. Możemy również spodziewać się lokalnych opadów deszczu oraz burz, które od zachodu kraju zaczną stopniowo ustępować. Piątek i sobota przyniosą nam pogodne i umiarkowanie ciepłe dni, z temperaturami w piątek wahającymi się od 18°C do 22°C, a w sobotę od 19°C do 25°C. Synoptycy przewidują jednak, że noce i poranki będą odczuwalnie chłodniejsze.