Zaostrzenie przepisów drogowych dla pojazdów ciężarowych od lipca 2023 – policyjne patrole

Zaostrzenie przepisów drogowych dla pojazdów ciężarowych od lipca 2023 – policyjne patrole

Początek lipca 2023 roku przyniósł ze sobą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Zgodnie z nowelizacją ustawy, wprowadzono zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na autostradach i drogach ekspresowych. Cel tych zmian jest jasny – podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach oraz płynność ruchu, który zazwyczaj był hamowany przez manewry wyprzedzania wykonane przez ciężarówki. W Polsce obserwuje się co roku wzrost ruchu ciężarówek, zwłaszcza w województwie lubuskim, które pełni funkcję tranzytową.

28 października (czwartek), funkcjonariusze policji z sekcji zabezpieczenia autostrad przeprowadzili działania kontrolne skierowane na kierowców pojazdów ciężarowych poruszających się po autostradzie A2. Jest to jedna z kluczowych dróg naszego regionu, międzynarodowa trasa E30, łącząca wschód z zachodem. Na tej trasie funkcjonariusze monitorowali sytuację na drodze, skupiając swoją uwagę szczególnie na kierowcach ciężarówek, którzy byli głównym celem tych działań. Kontrole obejmowały sprawdzenie, czy ci kierowcy stosują się do nowych przepisów ruchu drogowego, w tym zakazu wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu. Mimo że podczas czwartkowych działań ujawniono wykroczenia i nieprawidłowości ze strony kierowców, to jednak zauważono zdecydowany spadek ilości sytuacji związanych z wyprzedzaniem ciężarówek na autostradzie w porównaniu do okresu przed wprowadzeniem nowych przepisów.

Kara za wyprzedzanie innym pojazdem o masie powyżej 3,5 t na autostradzie wynosi 1000 zł. Jeśli jednak kierowca dopuści się powtórzenia tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, grzywna wzrasta do 2000 zł. Ponadto, kierujący otrzymuje osiem punktów karnych.