Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków staje się droższe dla mieszkańców Gorzowa i okolic

Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków staje się droższe dla mieszkańców Gorzowa i okolic

Od 16 maja 2024 roku, dla obywateli Gorzowa oraz gmin Kłodawa, Deszczno, Bogdaniec i Lubiszyn, koszt zaopatrzenia w wodę i usługi kanalizacyjne ulegnie zwiększeniu. Nowa opłata za jeden metr sześcienny wyniesie 16,37 zł. Nie jest to jednak ostatnia podwyżka – kolejna zaplanowana jest na 2025 rok.

Już od paru miesięcy temu było jasne, że ceny za wodę i usługi kanalizacyjne dla mieszkańców Gorzowa ulegną zwiększeniu. Gorzów znajduje się bowiem na liście miast z najwyższymi opłatami za te usługi w Polsce. Aktualnie, za metr sześcienny wody i odbiór ścieków gorzowianie płacą 15,57 zł. Dla kontrastu, mieszkańcy Zielonej Góry płacą za to samo 15,39 zł, a w Gdańsku koszt wynosi jedynie 11,56 zł.

Od dnia 16 maja tego roku obywatele Gorzowa oraz gmin Kłodawa, Deszczno, Bogdaniec i Lubiszyn będą musieli zapłacić więcej za wodę i usługi kanalizacyjne – nowa stawka wyniesie 16,37 zł za metr sześcienny. Co ważne, podwyżka dotknie nie tylko mieszkańców Gorzowa, ale także tych z okolicznych gmin, którzy są zaopatrywani w wodę przez lokalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

W ostatnich dniach spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty z Gorzowa zaczęły informować swoich lokatorów o nadchodzącej zmianie cen. Zmiana ta będzie miała wpływ na wysokość czynszu. Na przykład, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Staszica” ogłosiła, że od dnia 16 maja 2024 roku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie Wielkopolskim zwiększy opłaty za dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Obecna stawka 15,75 zł wzrośnie do 16,37 zł. Nowe opłaty czynszowe uwzględniające ten wzrost zostaną doręczone razem z półrocznym rozliczeniem kosztów dostawy wody i gazu i wejdą w życie od 1 sierpnia 2024 roku.

Jednak to nie jest koniec podwyżek. Od 2025 roku na mieszkańców czekają dalsze zwiększenia cen. Wtedy to koszt za metr sześcienny wody i odprowadzanie ścieków wzrośnie do 16,64 zł.