Wzrost zatrudnienia w województwie lubuskim: poszukiwani inżynierowie, elektrycy i operatorzy maszyn

Wzrost zatrudnienia w województwie lubuskim: poszukiwani inżynierowie, elektrycy i operatorzy maszyn

Przełom pierwszej oraz drugiej połowy roku 2023 przyniósł ożywienie na rynku pracy Lubuskiego. Po okresie spowolnienia w początkowych miesiącach roku, obserwujemy aktywizację przedsiębiorców z tego regionu, którzy intensyfikują swoje działania rekrutacyjne na jesień.

Podczas lipca i sierpnia zauważalny był istotny wzrost liczby ofert pracy. Najbardziej poszukiwane są osoby z doświadczeniem w technicznych zawodach, a w szczególności inżynierowie, elektrycy, specjaliści od produkcji oraz eksperci w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji.

Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy, zauważa trend wzrostowy, który przeciwstawia się typowemu dla sezonu letniego spowolnieniu rekrutacji. Wiele firm doświadczyło bowiem większej dynamiki procesów rekrutacyjnych w lipcu i sierpniu niż na początku roku. Według Siedziniewskiej-Brzeźniak, sektory takie jak transport, logistyka, magazyny i budownictwo przeżywają znaczne ożywienie. Pomimo dużej ilości ofert pracy dla osób o podstawowych kompetencjach, najbardziej brakuje specjalistów z dziedzin takich jak inżynieria produkcji, robotyzacja czy automatyzacja procesów. Pozycje takie jak elektryk, monter czy spawacz są również bardzo pożądane. Dodatkowo prowadzone są rekrutacje mające na celu obsadzenie stanowisk w halach magazynowych.

Eksperci rynku pracy zaobserwowali również pewne trendy w ostatnich rekrutacjach. Oprócz przemysłu, w regionie lubuskim istnieje zapotrzebowanie na księgowe czy przedstawicieli handlowych. Co ciekawe, szkoły coraz częściej zgłaszają się do agencji rekrutacyjnych szukając nauczycieli.