Wyszukiwarka grobów na cmentarzach w Gorzowie

Wyszukiwarka grobów na cmentarzach w Gorzowie

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, gorzowski magistrat wprowadził możliwość wyszukiwania grobów na Cmentarzu Świętokrzyskim i pozostałych cmentarzach parafialnych w mieście, za pośrednictwem swojego geoportalu. Informację tę przekazał rzecznik UM Gorzowa Wlkp., Wiesław Ciepiela w środę.

Rzecznik wyjaśnił, że do tej pory zgromadzono informacje o 3,5 tysiąca nagrobków, jednak prace nad bazą trwają nadal. Wytknął też trudności związane z tym zadaniem, które wynikają z różnego stanu nagrobków oraz rozbieżności w zapisach ksiąg parafialnych. Obecnie około 20% grobów jest niezidentyfikowanych i zostało oznaczonych jako NN.

Do wyszukiwarki można uzyskać dostęp przez Miejski System Informacji Przestrzennej. Wystarczy odnaleźć ikonkę z wyszukiwarką grobów, do której dołączony jest krótki opis. Szczegółowe informacje dotyczące konkretnej osoby można znaleźć wpisując jej imię i/lub nazwisko i klikając „szukaj”. Po wybraniu osoby z listy, portal przybliża nas do lokalizacji jej nagrobka.

Urzędnicy zachęcają do udostępniania wszelkich informacji, które mogłyby pomóc w uzupełnianiu bazy oraz poprawie ewentualnych nieścisłości dotyczących grobów na cmentarzach parafialnych w mieście.

Największym z nieaktywnych cmentarzy w Gorzowie jest Cmentarz Świętokrzyski przy ulicy Warszawskiej, który funkcjonował do 1962 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. W działaniach związanych z tworzeniem bazy danych jego grobów, Wydział Geodezji i Katastru współpracował z parafią rzymskokatolicką pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wyszukiwarka grobów na Cmentarzu Komunalnym jest dostępna na stronie komunalnej spółki Inneko (w zakładce „Cmentarz”), która administruje tym cmentarzem.