Wykorzystywanie psów do żebrania – rosnący problem w Gorzowie

Wykorzystywanie psów do żebrania – rosnący problem w Gorzowie

W Gorzowie Wielkopolskim coraz częściej można zaobserwować niepokojące zjawisko: osoby proszące o wsparcie finansowe, trzymając na rękach psa. Według obrońców praw zwierząt, taka praktyka jest wykorzystywaniem czworonogów do wzbudzania litości i zdobycia pieniędzy. Twierdzą, że zwierzęta są przez to wykorzystywane i cierpią, a gdy jeden pies osiąga swój limit wytrzymałości, jest zastępowany kolejnym.

Jedno takie podejrzane zachowanie zauważyła pani Wiktoria. Zaintrygowało ją to, że mężczyzna proszący o pieniądze posiadał rasowego psa, zwłaszcza że wcześniej widziała go z innym pupilem. Obawiając się o dobro zwierząt, poinformowała o tym obrońców praw zwierząt.

Kiedy zwróciliśmy się z tym problemem do lokalnej policji, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie potwierdził, że otrzymali jedynie dwa tego typu zgłoszenia. Mimo to, obrońcy praw zwierząt podkreślają, że problem wykorzystywania psów przez żebraków jest coraz bardziej rozpowszechniony, szczególnie w większych miastach. Wskazują na istnienie Ogólnopolskiej Bazy Psów Wykorzystywanych do Żebrania jako dowód na skalę tego zjawiska – liczba zdjęć psów umieszczonych w bazie rośnie.

Michał Kałużny, prawnik specjalizujący się w obronie praw zwierząt, wyjaśnia, że polskie prawo nie zabrania używania zwierząt do zbierania funduszy. Muszą jednak być one utrzymywane w odpowiednich warunkach. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd uzna, że czyn został popełniony ze szczególnym okrucieństwem, kara ta może zostać zwiększona nawet o 2 lata.