W Gorzowie Wielkopolskim rozpoczyna się budowa bloku mieszkalnego na Zawarciu, oferującego niemal 100 przystępnych cenowo mieszkań

W Gorzowie Wielkopolskim rozpoczyna się budowa bloku mieszkalnego na Zawarciu, oferującego niemal 100 przystępnych cenowo mieszkań

Rozpoczyna się budowa bloku mieszkalnego z 97 lokali w Gorzowie Wielkopolskim, spełniając oczekiwania wielu mieszkańców miasta. Realizacja tej inwestycji na Zawarciu jest elementem szerszego planu, mającego na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do mieszkań o przystępnych cenach.

Środki na budowę pierwszego bloku mieszkalnego przy ulicach Przemysłowej i Prostej pochodzą z dofinansowania z budżetu miasta (950 tys. zł) oraz bezzwrotnej dotacji z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (9,48 mln zł). Jak podkreślił prezydent miasta, Jacek Wójcicki, jest to istotna inwestycja, ponieważ po wielu latach przerwy powraca budownictwo społeczne. Dzięki tym funduszom, czynsze w nowym bloku będą przystępne dla większości gorzowian.

Prezes Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Tomasz Gierczak zauważył, że dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego czynsze w nowo powstałych lokalach będą niższe od rynkowych. Przewidziany budynek będzie miał cztery piętra i pomieści 97 mieszkań o różnej wielkości – od jednego do trzech pokoi. Najwięcej będzie mieszkań dwupokojowych, co odpowiada najczęstszym potrzebom mieszkańców. Projekt uwzględnia również potrzeby osób niepełnosprawnych, dostosowując do nich lokale i instalując windy.

Na terenie osiedla, oprócz komfortowych mieszkań, powstaną również dwa place zabaw, parking na 100 samochodów, tereny zielone, półdzienne pojemniki na odpady oraz zbiornik retencyjny. W budynku znajdzie się również siedziba Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, co pozwoli na zaoszczędzenie na wynajmie biur.

Koncept TBS zakłada budowę mieszkań na wynajem dla osób, które zarabiają zbyt dużo, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne, ale za mało aby zdobyć kredyt hipoteczny. To rozwiązanie oferuje możliwość posiadania własnego „M” dla wielu gorzowian. Budowa pierwszego bloku to dopiero początek szerszego planu. Planowane są kolejne inwestycje TBS, mające na celu zapewnienie dostępu do przystępnych cenowo mieszkań dla jeszcze większej liczby mieszkańców Gorzowa.