W Gorzowie ludzie będą modlili się za zmarłego papieża

W Gorzowie ludzie będą modlili się za zmarłego papieża

W sobotę, 31 grudnia, w wieku 95 lat zmarł Benedykt XVI. Jego pogrzeb ma się rozpocząć w czwartek, 5 stycznia o godz. 9:30 w Watykanie. Aby uczcić jego pamięć, mieszkańcy Gorzowa odmówią za niego modlitwy w niedzielę, 1 stycznia. O godz. 10:30 biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adrian Put poprowadzi w katedrze mszę w intencji zmarłego papieża, a także wygłosi kazanie podczas uroczystości.

Papież Benedykt XVI był blisko związany z naszą diecezją ze względu na swoje decyzje dotyczące naszych biskupów. Mianował obecnego biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym w 2012 roku, mianował biskupa Stefana Regmunta biskupem diecezjalnym, przyjął rezygnacje biskupów Adama Dyczkowskiego i Pawła Sochy, gdy osiągnęli wiek emerytalny zgodnie z prawem kanonicznym. Osobiście uważam go za jednego z wybitnych teologów XX wieku. Studiowałem jego dzieła, a także dzieła jego poprzednika Jana Pawła II, gdy byłem w seminarium kształcącym się na kapłana – podzielił się z nami w sobotę bp Adrian Put.

Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku, a na czas swojego pontyfikatu wybrał imię Benedykt XVI. Sprawował urząd przez prawie osiem lat, a 13 lutego 2013 roku ogłosił zamiar rezygnacji z funkcji biskupa Rzymu 28 lutego. Po rezygnacji znany był jako papież emerytowany.