Ranking Polskich Miast Deweloperskich: Gorzów Wielkopolski na drugim miejscu

Ranking Polskich Miast Deweloperskich: Gorzów Wielkopolski na drugim miejscu

Rozpoczęcie XIII edycji Rankingu Miast Polski przynosi kolejne wyróżnienia dla samorządów, które priorytetowo traktują efektywność procedur administracyjnych oraz jasność warunków inwestycyjnych. W tym kontekście, Gorzów Wielkopolski osiągnął imponujące drugie miejsce.

Ranking Miast prezentuje miasta wojewódzkie i ośrodki, zamieszkane przez ponad 100 tys. ludzi. Poprzez jego publikację, Związek Firm Deweloperskich daje wyraz uznania dla samorządów, które charakteryzują się efektywnym procesem podejmowania decyzji niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji deweloperskich oraz wysokim stopniem pokrycia swoich terenów planami miejscowymi. Ten ranking jest więc miernikiem nastrojów inwestycyjnych na danym obszarze.

Podium tegorocznej edycji rankingu wygląda następująco: Lublin zajął trzecie miejsce, zaszczytne drugie miejsce przyznano Gorzowowi Wielkopolskiemu, natomiast Białystok okazał się zwycięzcą. Białystok dominuje również pod względem szybkości wydawania warunków zabudowy – prawie 80% decyzji WZ zostało tam wydanych w ciągu 90 dni.

W rankingu miast, które po roku wydały decyzje WZ, Kraków stoi na czele – około 75% decyzji WZ wydano tam po 365 dniach. Podobną sytuację zaobserwowano w Zielonej Górze (50% decyzji po roku) i we Wrocławiu (41,5%).

Decyzje dotyczące budynków biurowych są zwykle wydawane sprawniej. Mimo że liczba takich decyzji jest stosunkowo mała (szczególnie w porównaniu z latami poprzednimi), inwestorzy nie muszą na nie czekać zbyt długo. W Białymstoku 100% decyzji WZ dotyczących budynków biurowych zostało wydane przed upływem 90 dni, a w Gorzowie Wielkopolskim 2/3 decyzji zmieściła się w terminach ustawowych.

Bez większych zmian w porównaniu do poprzednich edycji rankingu kształtuje się sytuacja pozwoleń na budowę (PNB). Gorzów Wielkopolski i Opole to jedyne miasta, w których wydaje się ponad połowę decyzji PNB przed upływem 65 dni od momentu złożenia wniosku.