Przemyt narkotyków do więzienia przez gorzowian: Policja ujawnia niecodzienną metodę

Przemyt narkotyków do więzienia przez gorzowian: Policja ujawnia niecodzienną metodę

Wyjątkowa sytuacja w jednym z więzień wzbudziła zainteresowanie służb policyjnych. Dwóch mężczyzn z Gorzowa zostało zidentyfikowanych jako osoby, które w kreatywny sposób przemycali narkotyki do placówki penitencjarnej. Narkotyczne substancje rozpuszczali, a następnie nasączali nimi listy wysyłane do jednego z więźniów. Ten ostatni, po otrzymaniu przesyłek, wprowadzał je do obiegu drugiego rynku za kratami.

W październiku 2023 roku, śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Gorzowie wykryli działalność dwóch mieszkańców Gorzowa, którzy dostarczali narkotyki do jednego z dolnośląskich zakładów karnych. Schemat działania handlarzy polegał na rozpuszczeniu substancji psychoaktywnej i nasączeniu nią listów, które były następnie wysyłane do trzeciego mężczyzny – więźnia. Badania policyjne wykazały, że wszyscy trzej byli powiązani ze środowiskiem pseudokibiców.

Policjanci z wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego przechwycili jeden z tych nasączonych narkotykami listów i w listopadzie zatrzymali jednego z podejrzanych. Był to 27-letni mężczyzna z Gorzowa. W jego domu odnaleziono przygotowane do wysłania listy zawierające narkotyki oraz kokainę. Dzięki zebranym dowodom, mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Po kilku dniach doszło do kolejnego aresztowania – 35-letniego mężczyzny, który jako więzień był odbiorcą przesyłek. Informacje te przekazał młodszy aspirant Mateusz Sławek z KWP w Gorzowie.

Więzień, który ma odbywać karę pozbawienia wolności do 2028 roku, usłyszał dodatkowe zarzuty, które mogą skutkować wydłużeniem jego wyroku. Oprócz aresztowania dwóch podejrzanych, gorzowska policja zabezpieczyła także listy nasączone zakazanymi substancjami, które mogły służyć do wytworzenia ponad 6300 dawek narkotyków. Czarnorynkowa wartość takiej ilości narkotyków wynosi blisko 190 tysięcy złotych. Policjanci byli także na tropie trzeciego uczestnika przestępczego procederu.

Na przełomie lutego i marca 2024 roku, śledczy namierzyli 34-latka, który był poszukiwany również za inne przestępstwa. Mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, ale ostatecznie został zatrzymany na terenie Świebodzina. Cała trójka podejrzanych usłyszała zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu dużych ilości narkotyków. Za taki czyn grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.