Przekształcenie ulicy Spichrzowej: zbliża się decydująca faza projektu

Przekształcenie ulicy Spichrzowej: zbliża się decydująca faza projektu

Ostatni, niecierpliwie oczekiwany przez mieszkańców Gorzowa, etap przebudowy ulicy Spichrzowej zostanie wdrożony w maju. Ta droga będzie poddana gruntownej modernizacji! Nowa powierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie, parkingi, ścieżka rowerowa – od Mostu Staromiejskiego do ul. Chrobrego, oraz stacja naprawy rowerów – to wszystko jest integralną częścią infrastruktury drogowej w centrum miasta. Wykonawca budowy już oficjalnie odebrał plac budowy i teraz jest w trakcie końcowych przygotowań i uzgodnień.

Nadchodzący projekt jest kulminacją prac związanych z przekształceniem centrum miasta. Kluczowe aspekty obejmują poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększenie przepustowości skrzyżowania Spichrzowej, Nadbrzeżnej, Chrobrego i Mostowej. Planowane zmiany obejmują m.in. wprowadzenie wysp kanalizujących ruch uliczny w nowym formacie i stworzenie przejścia dla pieszych i rowerzystów pod wiaduktem kolejowym. To umożliwi bezpośrednie połączenie obu bulwarów. Oczekuje się również modernizacji sygnalizatorów świetlnych. Przejście dla pieszych, które znajduje się na północnym wlocie ul. Chrobrego, zostanie przesunięte, co pozwoli na stworzenie miejsca na przejazd rowerowy. Jest również planowane dodanie skrętu w lewo dla pojazdów skręcających z ulicy Chrobrego w ulicę Spichrzową.

Zaproponowany plan ruchu drogowego przewiduje też nowe rozwiązanie dla ulic Mostowej i Obotryckiej. Te drogi zostaną zamknięte dla ruchu, a dostęp będzie ograniczony do wybranej grupy pojazdów (np. dostawców i osób niepełnosprawnych). To nowatorskie rozwiązanie przywróci tradycyjne funkcje centrum miasta i stworzy przyjazne środowisko dla przechodniów i mieszkańców. Przyczyni się to także do poprawy bezpieczeństwa gości odwiedzających restauracje i kluby nocne. W ten sposób liczba wlotów na skrzyżowanie ulegnie redukcji. Miejsca przeznaczone do dostaw będą usytuowane wzdłuż ul. Chrobrego (w pobliżu Titanica).

Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem prac są już na ostatniej prostej, a ostatnie ustalenia z operatorami sieci są teraz finalizowane. PSG, PGE, PWiK będą prowadzić swoje prace inwestycyjne równolegle. Ze względu na trwające prace przy ulicach Jancarza i Dworcowej, kwestie etapowania robót są obecnie weryfikowane. Głównym celem jest znalezienie najlepszego możliwego rozwiązania, które pozwoli na utrzymanie płynności ruchu.

Zanim rozpoczną się prace, przedstawiciele firmy wykonawczej, Gorzowskie Inwestycje Miejskie oraz Urzędu Miasta odwiedzają lokalnych przedsiębiorców, aby omówić plany organizacyjne dotyczące prowadzenia inwestycji. Przedstawiciele te mają okazję zapoznać się z indywidualnymi potrzebami przedsiębiorców i wspólnie opracować możliwe rozwiązania.

Każdy mieszkaniec, który chce być na bieżąco z informacjami na temat przebudowy ulicy Spichrzowej, może zgłosić chęć otrzymywania newslettera na adres [email protected]. Newsletter będzie regularnie aktualizowany przez firmę wykonawczą i zostanie wkrótce uruchomiony.