Prace związane z poprawą bezpieczeństwa na zawieszonym przystanku tramwajowym przy ul. Warszawskiej

Prace związane z poprawą bezpieczeństwa na zawieszonym przystanku tramwajowym przy ul. Warszawskiej

Dwa tygodnie temu, urzędnicy miasta podjęli decyzję o zawieszeniu działania nowego przystanku tramwajowego zlokalizowanego na ul. Warszawskiej. Decyzja ta była podyktowana tragicznym incydentem, do którego doszło na przystanku – potrąceniem 14-letniej dziewczyny. W związku z tym, miasto rozpoczęło prace zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przystanku, poprzez jego lepsze oznakowanie oraz oświetlenie.

Nowy przystanek przy ul. Warszawskiej, obok Liceum Plastycznego, został oddany do użytku publicznego w pierwszy wtorek stycznia. Niestety, wielu kierowców pomijało znaki drogowe i nie zatrzymywało się przed tramwajem stojącym na przystanku, co prowadziło do poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zaledwie dwa dni po uruchomieniu nowego przystanku, doszło do tragicznego wypadku. 14-letnia dziewczyna wysiadająca z tramwaju została potrącona przez kierowcę samochodu marki Citroen. W reakcji na ten incydent, już następnego dnia władze miasta Gorzowa zawiesiły funkcjonowanie przystanku i rozpoczęły prace nad jego lepszym oznakowaniem oraz oświetleniem.

Prace na przystanku tramwajowym przy ul. Warszawskiej w Gorzowie są w pełnym toku. Narastające minusowe temperatury i opady śniegu utrudniają prowadzenie działań na terenie przystanku. Pomimo tego udało się zainstalować pierwszy element – znak D-15 i D-17, który informuje o przystanku tramwajowym i autobusowym na tle fluorescencyjnym. Te znaki są już widoczne z daleka.

Przed służbami miejskimi czekają jeszcze inne zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. „Jak tylko warunki pogodowe się poprawią, a temperatura wzrośnie, przystąpimy do dalszych prac” – zapewnia Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. Planowane są m.in. instalacja „kocich oczu” na jezdni, wymalowanie „linii peronu” na krawężniku wzdłuż przystanku oraz zamontowanie czujników światła na jezdni.

Pytanie, kiedy przystanek tramwajowy przy ul. Warszawskiej zostanie ponownie uruchomiony, pozostaje na razie bez odpowiedzi. Jak mówi Ciepiela, „Wszystkie planowane prace zależą od warunków pogodowych oraz dostępności zamówionych elementów bezpieczeństwa. Najważniejsza jest pogoda – im szybciej się ustabilizuje, tym szybciej zakończymy prace”.