Poszukiwanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia dla działu kardiochirurgii w szpitalu przy ulicy Dekerta

Poszukiwanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia dla działu kardiochirurgii w szpitalu przy ulicy Dekerta

Mimo ciągłego działania, dział kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy jest jakiś sposób na poprawę obecnej sytuacji?

Kardiochirurgia jako subsekcja oddziału kardiologii w Gorzowie zaczęła działać od 9 marca 2023 roku i do tej pory uratowała 112 osób. Jednym z pacjentów tego oddziału był starszy, 74-letni mężczyzna z Drezdenka, który przeszedł operację podczas konferencji prasowej poświęconej kardiochirurgii, która miała miejsce 20 lutego.

Jerzy Ostrouch, prezes szpitala, omówił działalność kardiochirurgii z Markiem Cebulą, wojewodą lubuskim. Stwierdził, że oddział kardiologiczny z sekcją kardiochirurgiczną zbliża się do pierwszej rocznicy istnienia i do tej pory przeprowadził 112 operacji. Zaznaczył, że personel medyczny, składający się z pielęgniarek i lekarzy, skutecznie godzi ekonomiczną racjonalność z troską o zdrowie mieszkańców Lubuskiego. Prezes Ostrouch wyraził także optymizm co do przyszłości kardiochirurgii w szpitalu, nawiązując do konstruktywnej rozmowy z wojewodą Cebulą.

Wojewoda lubuski Marek Cebula podkreślił, że kardiochirurgia w Gorzowie uratowała 112 osób dzięki determinacji zarządu szpitala i personelu medycznego. Zwrócił uwagę na problematykę zmiany planów na okres pięciu lat do przodu, które są wymagane do wprowadzenia nowych usług. Zapowiedział również, że kwestia kardiochirurgii będzie omawiana podczas spotkań z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w Ministerstwie Zdrowia, gdzie będzie walczył o zmianę przepisów dotyczących kontraktowania świadczeń.

Robert Surowiec, wiceprezes szpitala w Gorzowie, poinformował, że trwają prace nad kontraktem na działanie poradni kardiochirurgicznej. Wskazał to jako ważny krok naprzód, ponieważ wcześniej występowały tutaj pewne ograniczenia. Wyraził przekonanie, że niedługo pacjenci będą mogli korzystać z poradni finansowanej przez NFZ.

Po kilku miesiącach funkcjonowania kardiochirurgii specjaliści zauważyli, że do szpitala zwracają się o pilną pomoc także pacjenci spoza Gorzowa. Szacują, że oddział kardiologii powinien przeprowadzić około 400 operacji rocznie. Dr n. med. Seweryn Grudniewicz, kierownik pododdziału kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie, podkreślił, że ze względu na starzenie się społeczeństwa, coraz więcej pacjentów wymaga operacji zastawki aortalnej metodą małoinwazyjną.

Pododdział kardiochirurgii jest częścią oddziału kardiologii w szpitalu przy ulicy Dekerta w Gorzowie. Zatrudnia pięciu lekarzy i dwóch perfuzjonistów, którzy są odpowiedzialni za obsługę płucoserca podczas zabiegu służącego do wspomagania lub zastępowania funkcji serca i płuc u pacjenta.