Porządkowanie Cmentarza Świętokrzyskiego w Gorzowie Wlkp. – współpraca skazanych i pracowników miejskich

Porządkowanie Cmentarza Świętokrzyskiego w Gorzowie Wlkp. – współpraca skazanych i pracowników miejskich

Zarówno pracownicy gorzowskich spółek miejskich, jak i osadzeni z miejscowego Zakładu Karnego przystąpili do akcji sprzątania historycznego Cmentarza Świętokrzyskiego. Prace te zostały zorganizowane na okres przed nadejściem święta Wszystkich Świętych.

Znaczenie Cmentarza Świętokrzyskiego dla historii Gorzowa Wlkp. jest nieocenione, jako miejsca wiecznego spoczynku dla wielu wybitnych postaci, takich jak powstańcy Wielkopolski, więźniowie obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej oraz lokalne osobistości, które swoim działaniem przyczyniły się do rozwoju miasta.

Informacje na temat zaangażowania więźniów w prace porządkowe na cmentarzu podał rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., Wiesław Ciepiela. Ujawnił on, że to rezultat umowy zawartej pomiędzy Zakładem Karnym w Gorzowie a administracją miasta, która umożliwia osadzonym wykonywanie pracy na rzecz społeczności.

Chociaż umowa z Zakładem Karnym głównie dotyczy pomocy w miejskich instytucjach społecznych, to jednak skazani również zaoferowali swoją pomoc przy porządkowaniu cmentarza. Natomiast podstawowe prace porządkowe zostały powierzone pracownikom spółek miejskich należących do grupy Inneko, a także Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji.

Zaangażowani w sprzątanie pracownicy i więźniowie już rozpoczęli usuwanie pokonanych przez siły natury gałęzi, koszenie trawy oraz odchwaszczanie. Ponadto, zajmują się opróżnianiem śmietników i czyszczeniem starych betonowych alejek.

Nie tylko teren cmentarza poddany jest porządkom, ale również przyległe do niego miejsca jak otoczenie kaplicy grekokatolickiej, schody na terenie nekropolii czy dojścia do cmentarza od strony ul. Głowackiego.

Proces sprzątania nie zostanie zakończony w jeden dzień. Jak zapowiedział rzecznik miasta, prace potrwają jeszcze kilka dni.