Jak dobrać produkt do opalania do karnacji?

Jak dobrać produkt do opalania do karnacji?

Nadejście bardziej słonecznej pogody to dla wielu z nas prawdziwy zastrzyk energii – staramy się cieszyć wyższą temperaturą i więcej czasu spędzać na zewnątrz. Nierzadko stanowi to okazję do nabrania złocistej opalenizny, jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe, a każda ekspozycja na słońce powinna się odbywać przy udziale odpowiedniego kosmetyku do opalania. Jaki krem do opalania lub olejek zatem wybrać, żeby zapewnić sobie właściwą ochronę?

Jaki olejek do opalania wybrać przy jasnej karnacji?

Łącznie wyróżniamy aż sześć fototypów skóry, które różnią się od siebie stopniem ciemności oraz charakterystycznymi cechami. W Polsce zazwyczaj spotykane są fototypy I-IV, z czego I i II odnoszą się do osób o jaśniejszej skórze.

Typ I, czyli karnacja bardzo jasna, poza niemalże porcelanowym odcieniem wyróżnia się też często piegami. Takiej skórze najczęściej towarzyszą niebieskie oczy oraz blond lub rude włosy. Co szczególnie istotne, ten typ skóry jest bardzo odporny na opalanie się i najbardziej narażony na oparzenia słoneczne.

Zatem jaki olejek do opalania wybrać? Koniecznie należy sięgnąć po produkty z wysokim faktorem SPF, co najmniej 50 (a czasem nawet wyższym). Tylko w ten sposób będzie można uchronić się przed zaczerwienieniami i innymi objawami towarzyszącymi oparzeniom. Warto też nadmienić, że przy bardzo jasnej karnacji dobrze jest unikać słońca w dużych ilościach nawet po zastosowaniu odpowiedniej ochrony.

Fototyp II również odnosi się do jasnej karnacji, która także jest podatna na poparzenia, jednak w mniejszym stopniu niż typ I. Może się opalić, ale proces ten przebiega stopniowo, co wymaga sporej dozy cierpliwości. Osoby z taką karnacją mają najczęściej włosy w odcieniu blondu, a oczy są niebieskie bądź zielone. W tym przypadku rekomendowane są olejki do opalania z filtrem co najmniej 30.

Jaki krem do opalania dla śniadej karnacji?

Co z pozostałymi fototypami skóry, które możemy spotkać w Polsce? Jaki krem do opalania lub olejek będzie tutaj odpowiedni? Typ III określa tzw. skórę śniadą, która jest podatna na opaleniznę i dość odporna na poparzenia słoneczne. Włosy osób o takiej karnacji są najczęściej brązowe lub w odcieniu ciemnego blondu, a oczy są szare lub brązowe. Jeśli zastanawiamy się, jaki olejek do opalania się tutaj sprawdzi – z powodzeniem można stosować produkty o wartości 15-20 SPF.

IV fototyp odnosi się do oliwkowej karnacji, która jest dość zbliżona do tej reprezentowanej przez fototyp III. Włosy i oczy są tutaj równie ciemne, opalenizna pojawia się szybko – i od razu jest brązowa – a ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych bardzo niskie. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zrezygnować z produktów do opalania: pamiętajmy, że ekspozycja na promieniowanie UV może przyspieszać procesy starzenia się skóry, a nawet stać się przyczyną nowotworów. Dlatego też osoby o oliwkowej skórze powinny regularnie aplikować kosmetyki o wartości 10-15 SPF, które zapewnią im optymalną ochronę, a jednocześnie pozwolą na zdobycie zdrowej, ładnej opalenizny.