Inteligentny system parkowania w Gorzowie – pierwsze kroki ku zmianie

Inteligentny system parkowania w Gorzowie – pierwsze kroki ku zmianie

Decyzję o wyborze firmy, która ma przeprowadzić analizę strefy płatnego parkowania w Gorzowie oraz dokonać badań dotyczących jej obsadzenia i rotacji miejsc parkingowych, podjęli urzędnicy miejski. Ostatecznym celem jest wprowadzenie innowacyjnej technologii parkowania.

Na bazie składanych ofert, to właśnie wrocławska spółka SYSTEmEG NET została wybrana do wykonania tego zadania. Za kwotę 168 510,00 zł, firma ma za zadanie zrealizować projekt w ciągu dwóch miesięcy. Planowane jest zawarcie kontraktu z wykonawcą do końca maja. Otrzymano także propozycje od firm z Poznania i Warszawy, jednak ich ceny były wyższe o kilka tysięcy złotych.

Zakres zleconego zamówienia obejmuje przeprowadzenie badań na temat obsadzenia i rotacji na parkingach oraz analizę funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Gorzowie. Ponadto, powinno zawierać rekomendacje dotyczące koncepcji wprowadzenia inteligentnego systemu parkowania opartego na aplikacji mobilnej i tablicach informacyjnych o dostępności miejsc parkingowych, które będą gromadzić dane za pomocą czujników umieszczonych na powierzchni parkingów i systemów detekcji wizualnej.

Jak informowano wcześniej, w lutym Gorzów rozpoczął przygotowania do zaprojektowania i zbudowania nowego systemu parkowania w centrum. Celem jest lepsze wykorzystanie dostępnych miejsc parkingowych, kontrola ruchu pojazdów spalinowych w mieście, eliminacja ruchu pojazdów poszukujących wolnych miejsc parkingowych, co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia spalinami.

W planach jest rozbudowa systemu o aplikację mobilną i tablicę informacyjną o parkowaniu, które ułatwią kierowcom znalezienie wolnych miejsc parkingowych w centrum miasta i obszarze SPP.

System ma również być zdolny do pokazywania miejsc dla osób niepełnosprawnych i dostawców. Kluczowym elementem będzie aplikacja dla operatora i administratora informacji o parkowaniu. Punkt wyjścia dla dalszych prac nad projektem to badania zajętości i rotacji miejsc parkingowych oraz analiza funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Gorzowie.