Iconiczne latarnie w Gorzowie: Ostateczna decyzja dotycząca ich losu

Iconiczne latarnie w Gorzowie: Ostateczna decyzja dotycząca ich losu

Enea Lighting, firma odpowiedzialna za oświetlenie publiczne, podjęła decyzję o wymianie słupów oświetleniowych znajdujących się w pobliżu dworca kolejowego w Gorzowie. Z sześciu stalowych latarni ośmiopłomieniowych, zdecydowano się zachować jedynie cztery.

Kwestia słupów oświetleniowych przy dworcu kolejowym była jednym z najbardziej omawianych tematów w Gorzowie jesienią poprzedniego roku, to jest podczas finalizacji renowacji ulicy Dworcowej. Mieszkańcy zauważyli, że mimo odnowienia nawierzchni ulicy, przekształcenia jej części w deptak i dodania nowych elementów takich jak ławki czy drzewa, wieloletnie słupy oświetleniowe nie zostały zmienione.

Słupy te są charakterystyczne dla ulicy Dworcowej – wykonane ze stali, posiadają osiem ramion. Podczas gorącej jesiennych debat na ich temat, mieszkańcy miasta byli podzieleni – jedni opowiadali się za ich usunięciem i zastąpieniem nowymi, inni z kolei za ich renowacją. Wydaje się jednak, że udało się znaleźć rozwiązanie kompromisowe.

Przed zakończeniem renowacji ulicy Dworcowej oraz trwającymi pracami przy ulicach Składowej i Jancarza, w pobliżu dworca kolejowego znajdowało się łącznie sześć stalowych i dziesięć betonowych słupów. Enea, jako właściciel większości z nich, zdecydowała o wymianie wszystkich betonowych konstrukcji na ulicy Składowej oraz dwóch stalowych słupów przy dworcu. W ciągu ostatnich dni przeprowadzono ich demontaż i instalację nowych latarni.

– Naszym planem jest zamontowanie na nich nowoczesnych, energooszczędnych opraw LED. Nowe stalowe słupy będą galwanizowane, a ich wysięgniki dostosowane do potrzeb ruchu – informuje Dorota Ślużyńska, starszy specjalista ds. marketingu w Enea Lighting.

A co z pozostałymi czterema stalowymi słupami przy ulicy Dworcowej?
– W późniejszym terminie firma przeprowadzi ich renowację, która obejmie czyszczenie i malowanie – dodaje D. Ślużyńska.

Renowacja ulicy Dworcowej dobiegła końca w listopadzie ubiegłego roku (a 2 stycznia wróciły tam tramwaje). Prace przy ulicach Składowej i Jancarza miały być zakończone do 21 czerwca, jednak według naszych nieoficjalnych informacji prace te zostaną przesunięte do końca sierpnia.