Gorzowski krajobraz zimowy: śryż pokrywa rzekę Wartę

Gorzowski krajobraz zimowy: śryż pokrywa rzekę Wartę

W najgłębszych zakątkach zimy, gdzie temperatury potrafią spaść nawet do -15 stopni Celsjusza, rzeka Warta w Gorzowie przybiera unikalne oblicze. Znajduje się na niej śryż, a wszystko to jest efektem niskich temperatur charakterystycznych dla ostrego chłodu.

Od kilku dni, mieszkańcy Gorzowa doświadczają siarczystego mrozu, kiedy temperatury nocą spadają do -12 stopni Celsjusza, a czasami nawet do -15 stopni. To właśnie te ekstremalnie niskie temperatury warunkują pojawienie się na rzece Warcie zjawiska znanego jako śryż.

Śryż, inaczej zwany lodem prądowym, to rezultat zamarzania cieków wodnych czy jezior. Ten specyficzny rodzaj lodu powstaje wskutek działania ujemnej temperatury powietrza. Kształtuje się w formie kryształków lodu, które przypominają swoim wyglądem igły lub płatki i łączą się w gąbczastą, nieprzejrzystą masę. To początkowa faza powstawania pokrywy lodowej na cieku wodnym. Grubość takiego śryżu może dochodzić nawet do 10 cm, a średnica jednej płaszczyzny lodu może wahać się od 30 cm aż do 3 metrów.