Świętowanie bliskie Bożego Narodzenia z Sybirakami w Gorzowie Wielkopolskim

Świętowanie bliskie Bożego Narodzenia z Sybirakami w Gorzowie Wielkopolskim

W Gorzowie Wielkopolskim, 11 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe i Msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 osób, które przeżyły trud losu sybiraków. Celebrowanie Eucharystii prowadził proboszcz katedry, ks. Mariusz Kołodziej, a słowo Boże wygłosił kapelan Sybiraków, ks. Henryk Jacuński. Honorową posługę niesienia sztandaru Sybiraków pełnili uczniowie z Gorzowskiego Korpusu Kadetów im. Zesłańców Sybiru, który mieści się przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Podczas liturgii odznaczono Krzyżem św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego Sybiraczkę harcmistrzynię Halinę Zalewską. Ks. Henryk Jacuński, który jako małe dziecko doświadczył zsyłki na Syberię, podkreślił wagę rodzicielstwa w przekazywaniu wiary i polskości. W kazaniu poruszył temat siły wiary naszych przodków, którzy mimo skrajnej nędzy, nie tracili ducha i utrzymywali się przy życiu dzięki modlitwie i śpiewaniu kolęd.

W kościelnej ceremonii honoruje się osoby, które znacząco przyczyniały się do kultywowania pamięci Jana Pawła II . Halina Zalewska, będąca teraz przewodniczącą Kręgu Instruktorów Seniorów „Warta”, otrzymała odznaczenie za swoją służbę w edukowaniu młodzieży i kształtowaniu w nich dobroci i patriotyzmu.

Maria Dratwińska, Prezes Honorowy Związku Sybiraków gorzowskiego oddziału, podkreśliła zaangażowanie członków związku w spotkania edukacyjne z młodzieżą. Dzięki działaniom Sybiraków, Gorzowski Korpus Kadetów przy ZSTiO oraz Zespół Szkół Mechanicznych noszą teraz imię Zesłańców Sybiru. Dodatkowo z inicjatywy Sybiraków powstało również sanktuarium Matki Boskiej Sybiraków św. Weroniki.

W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miasta, uczestniczyli sybiracy z Gorzowa Wielkopolskiego i okolicy. Obecni byli także przedstawiciele władz miejskich na czele z prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim, Lubuskim Kuratorem Oświaty Ewą Rawą, która jest prezesem Oddziału Związku Sybiraków oraz dyrektorzy szkół. Uroczystość uświetnili uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego, którzy przygotowali spektakl słowno-muzyczny pod kierunkiem Małgorzaty Karolkowskiej i Jacka Wiśniewskiego.