Problem „kopciuchów” w Gorzowie nadal nie jest rozwiązany: do modernizacji wymaga kilka tysięcy pieców

Problem „kopciuchów” w Gorzowie nadal nie jest rozwiązany: do modernizacji wymaga kilka tysięcy pieców

W Gorzowie od ponad roku obowiązuje uchwała antysmogowa, a jednak nie wszystkie stare kotły grzewcze zostały zastąpione nowymi. Radna Paulina Szymotowicz zwróciła uwagę na ten problem, wskazując, że w mieście nadal istnieje 1500 komunalnych lokali wyposażonych w tzw. „kopciuchy”. Administrujące miastem władze przyznają, że brakuje funduszy na wymianę tych urządzeń, a przepisy dotyczące walki ze smogiem okazały się nie być w pełni dostosowane do realiów.

Od początku stycznia 2023 roku w Gorzowie wprowadzono zakaz korzystania ze starych, pozaklasowych kotłów na paliwo stałe, nazywanych potocznie „kopciuchami”. Choć regulacja ta istnieje na papierze, praktyka pokazuje, że wiele mieszkań nadal ogrzewanych jest za pomocą tych przestarzałych pieców.

Podczas sesji Rady Miasta, która miała miejsce 31 stycznia, radna Szymotowicz podjęła temat pieców jeszcze niewymienionych w lokalach komunalnych. Podkreślała, że ich używanie może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet 5 tys. zł.

Władze Gorzowa przyznały, że zasady ustalone przez sejmik województwa lubuskiego dotyczące ograniczenia smogu nie są w pełni sprawne. Problemem okazało się brak wystarczających środków na wymianę pieców w okresie przejściowym.

Zdaniem Jacka Wójcickiego, prezydenta Gorzowa, miasto zrobiło już wiele w kwestii walki ze smogiem, m.in. usunęło 3000 pieców w ramach programu Kawka. Zaznaczył jednak, że teraz należy stawić czoła nowemu wyzwaniu – staranować o wsparcie finansowe na dalszą modernizację systemów grzewczych. Wszystkie piece w Gorzowie wymagałyby nakładów rzędu 75 mln zł.

Według Jacek Szymankiewicza, wiceprezydenta Gorzowa, problem dotyczy nie tylko kilku czy kilkudziesięciu mieszkań komunalnych, ale jest to sytuacja ogólnopolska. Obecnie 1500 lokali komunalnych jest ogrzewanych za pomocą starych kotłów, a około 300 z nich znajduje się w budynkach zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Miasto złożyło już 20 wniosków o dofinansowanie na usuwanie pieców w ramach programu Czyste Powietrze i planuje pozyskiwać kolejne środki rządowe na ten cel.