Praca w Gorzowie Wielkopolskim – gdzie szukać ofert pracy?

Praca w Gorzowie Wielkopolskim – gdzie szukać ofert pracy?

Gorzów Wielkopolski jest jednym z największych ośrodków gospodarczych zachodniej Polski, prężnie rozwijającym się centrum aglomeracji gorzowskiej. Miasto cechują liczne atuty inwestycyjne przyciągające polskie i zagraniczne firmy – wymienić można choćby bliskość granicy polsko-niemieckiej i dostęp do rozległych rynków zbytu, zaplecze techniczno-badawcze, wykwalifikowaną kadrę czy przyjazne otoczenie biznesu.

W profilu gospodarczym Gorzowa Wielkopolskiego wyróżnia się przemysł, w tym branże motoryzacyjna, maszynowa i elektromaszynowa, energetyczna, chemiczna i farmaceutyczna. Miasto stanowi również duży ośrodek handlowo-usługowy o znaczeniu wojewódzkim. Ważne miejsce zajmuje także działalność oświatowo-kulturalna, prowadzona zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatne podmioty.

To wszystko sprawia, że Gorzów Wielkopolski jest otwarty na pracowników z bardzo wielu branż, różnorodnym wykształceniem, oczekiwaniami wobec warunków pracy. Ofert zatrudnienia nie brakuje – trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać i jak wyselekcjonować te najkorzystniejsze. Oto krótki przewodnik po rynku pracy w Gorzowie Wielkopolskim i pożytecznych narzędziach usprawniających proces rekrutacji.

Gorzów Wielkopolski – jak wygląda rynek pracy?

– Instytucje rynku pracy

Podstawową instytucją rynku pracy w mieście i powiecie gorzowskim jest Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim (adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski, telefon: 95 736 06 40). Urząd monitoruje sytuację na rynku zatrudnienia. Przykładowo, w marcu 2021 r. w jego rejestrze znajdowało się około 2,1 tys. osób bezrobotnych. Do urzędu warto zgłosić się po doradztwo zawodowe, aby zapytać o możliwość odbycia kursów lub stażów. Dostępne są w nim również ogłoszenia o pracę. Trzeba jednak pamiętać, że w mieście funkcjonuje także wiele innych podmiotów związanych z rynkiem pracy, np. liczne komercyjne agencje zatrudnienia pomagające znaleźć pracę w Polsce i np. w Niemczech.

– Stopa bezrobocia

O dobrej kondycji na gorzowskim rynku zatrudnienia świadczy wyjątkowo niski poziom bezrobocia. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (marzec 2021 r.) stopa bezrobocia w mieście była na poziomie zaledwie 3,6%. To znacznie mniej niż wskaźnik wojewódzki – 6,2%, a także krajowy – 6,4%.

– Pracodawcy

Niskie bezrobocie to jeden z efektów dynamicznego rozwoju gospodarczego miasta. Liczne firmy, w tym duże koncerny z polskim i zagranicznym kapitałem, generują ogromne zapotrzebowanie na kadrę. W samym Gorzowie Wielkopolskim w końcu marca 2021 r. zarejestrowanych było 18 127 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, źródło: GUS). Wśród nich aż 20 stanowiły jednostki gospodarcze tworzące co najmniej 250 miejsc pracy – 2 z nich deklarowało zatrudnienie minimum 1000 osób.

– Poszukiwane zawody

W Gorzowie Wielkopolskim notuje się zapotrzebowanie na osoby o różnym doświadczeniu i przygotowaniu zawodowym. Część pracodawców ma przy tym trudności ze znalezieniem wykwalifikowanej i chętnej do pracy kadry. Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów 2021 deficyt poszukujących pracy dotyczy między innymi branży budowlanej, IT, architektury i urbanistyki, różnego rodzaju produkcji przemysłowej (w tym motoryzacji, branż chemicznej, tworzyw sztucznych, papierniczej, poligraficznej, meblowej, włókienniczej, spożywczej), księgowości, oświaty, opieki medycznej i pomocy społecznej, transportu i magazynowania, gastronomii, leśnictwa i rolnictwa czy branży beauty.

Jednocześnie w mieście wskazano nadwyżkę szukających posady pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. Osoby wykonujące te zawody mogą mieć trudności ze znalezieniem ofert pracy bądź zmagać się z nadmierną konkurencją w czasie rekrutacji.

Praca: Gorzów Wielkopolski i okolice – gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w Gorzowie Wielkopolskim dostępna jest w licznych branżach, w małych i dużych firmach, dla studentów oraz osób z wieloletnim doświadczeniem. Pozostaje pytanie: jak szukać pracy? Oczywiście warto zarejestrować się we wspomnianym urzędzie pracy, niemniej podstawowym kanałem wyszukiwania ofert powinien być internet. Dlaczego? Ponieważ to właśnie sieć jest wykorzystywana przez zdecydowaną większość firm do pozyskiwania nowych pracowników.

Dobrą metodą jest zalogowanie się na portalu z ogłoszeniami o pracę. W Polsce funkcjonuje ich co najmniej kilka – warto wybrać taki o dobrych opiniach, sprawdzony i dający kandydatom do pracy liczne narzędzia pomocnicze. Oczywiście najlepiej, jeśli na dodatek taki portal pracy będzie darmowy. Wszystkie powyższe wymagania spełnia na przykład Praca.pl, platforma od lat obecna na rynku pracy w Polsce. Jej najważniejszymi atutami są:

  • możliwość określenia ścisłych parametrów wyszukiwania ofert – np. szukanie pracy w danym mieście, regionie, przeglądanie ogłoszeń konkretnego pracodawcy, w danej branży czy tylko na interesujące nas stanowisko,
  • newsletter i alerty, dzięki którym jesteśmy na bieżąco z nowymi ogłoszeniami,
  • intuicyjny interfejs łatwo i przyjemnie przeprowadzający przez proces rekrutacji,
  • poręczne narzędzia – jak kreator CV umożliwiający w kilku krokach stworzenie dokumentu aplikacyjnego z poziomu przeglądarki – i ściągnięcie go w formacie pdf,
  • bogactwo ofert – Praca.pl to jeden z najpopularniejszych portali pracy w kraju, można mieć zatem pewność, że znajdziemy w nim większość istotnych propozycji zatrudnienia,
  • poradniki – szukanie pracy nie sprowadza się bowiem do przeglądania ogłoszeń! Na Praca.pl znajduje się zakładka Kariera i rozwój, a w niej ciekawostki i informacje na tematy związane z zatrudnieniem, prawem pracy czy wywiady ze specjalistami.

Podsumowując, pracy w Gorzowie Wlkp czy innym zakątku kraju warto szukać przede wszystkim w sieci. Bezpieczną i sprawdzoną metodą jest korzystanie z portali pracy, np. Praca.pl. Profesjonalna platforma ułatwia proces i zdecydowanie skraca czas poszukiwania posady.