Piotr Kuchowicz z Gorzowa twórcą innowacyjnej aplikacji edukacyjnej – zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu programistycznego

Piotr Kuchowicz z Gorzowa twórcą innowacyjnej aplikacji edukacyjnej – zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu programistycznego

Piotr Kuchowicz, reprezentujący gorzowską „Elektrykę”, zdobył złoty laur w krajowym turnieju programowania skierowanym do uczniów szkół średnich. Jego dzieło, aplikacja School Track, przysporzyła mu pierwsze miejsce wśród blisko 500 młodych adeptów programowania z różnych zakątków Polski.

Podopieczny Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie zaprojektował nowatorską platformę School Track, która ma potencjał stać się następcą powszechnie używanych dzienników elektronicznych takich jak Librus czy Vulkan. Jak podkreśla sam autor, Szkolny Ślad to cyfrowy dziennik skierowany do placówek oświatowych, wyposażony w funkcje analogiczne do tych znanych z papierowego odpowiednika – ma za zadanie wspomagać nauczycieli w biegłym prowadzeniu lekcji, gwarantować uczniom i rodzicom szybki dostęp do informacji oraz zapewniać administracji spokój i efektywne zarządzanie szkołą.

„Ten projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na innowacje w systemach informatycznych na rzecz oświaty. Wprowadzenie systemów informatycznych do pracy szkolnej to już forma automatyzacji, ale mój projekt podchodzi do tego tematu jeszcze bardziej ambitnie. Demonstrując potencjał dalszej automatyzacji, program zawiera takie funkcje jak automatyczne logowanie za pomocą kodu QR, co skraca czas potrzebny nauczycielowi na zalogowanie się przed lekcją i wzmacnia bezpieczeństwo, eliminując konieczność wprowadzania danych logowania. Aplikacja umożliwia też sprawdzanie obecności za pomocą tagów NFC, co znacząco przyspiesza ten proces podczas lekcji” – wyjaśniał swoje dzieło student gorzowskiego elektryka.

Hack Heroes to konkurs z tradycjami – odbywa się bowiem od 2016 roku. Z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli szkół średnich z różnych profili – technicznych, informatycznych czy ogólnokształcących. „Co roku jesteśmy zaskoczeni wysokim poziomem prezentowanych projektów. Wiele osób już w młodym wieku posiada umiejętności porównywalne z profesjonalistami” – wyjaśnia Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0 i juror konkursu.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 10 stycznia w siedzibie SAP Polska w Warszawie. Piotr Kuchowicz z Zespołu Szkół Elektrycznych z Gorzowa odebrał czek o wartości 3000 złotych. Fundacja Media 3.0, przy wsparciu SAP Polska sp. z o. o., organizuje konkurs od 2016 roku.

Zadaniem uczestników jest opracowanie projektu na podstawie tematu edycji, który jest oceniany przez jury pod względem technicznym, umiejętności programistycznych i innowacyjności pomysłu. Tematem przewodnim edycji 2023 była „automatyzacja w domu i w szkole”.