OSP Brzozowiec padło ofiarą cyberataku: profil na Facebooku zhakowany

OSP Brzozowiec padło ofiarą cyberataku: profil na Facebooku zhakowany

6 kwietnia, w sobotni wieczór, doszło do niecodziennego zdarzenia. Konto na Facebooku należące do strażaków ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozowcu stało się celem ataku hakerskiego. To właśnie w tym czasie, intruzi zdecydowali się na włamanie i modyfikacje profilu strażaków. Zmienili zarówno nazwę konta, jak i zdjęcie profilowe, co mogło zaskoczyć osoby obserwujące działania jednostki OSP. Dodatkowo na „tablicy” pojawiły się podejrzane wpisy zawierające linki, których klikanie jest wysoce niewskazane.

Wszystko rozpoczęło się 6 kwietnia, w sobotę o godzinie 23:37, gdy na profilu OSP Brzozowiec nastąpiła zmiana zdjęcia profilowego. Przez kolejne kilka minut intruzi publikowali wpisy zawierające linki – pierwszy z nich ukazał się na tablicy o godzinie 23:56. Pozostałe pojawiały się co minutę lub dwie, aż do końca akcji hakerów, która miała miejsce o godzinie 2:02 w niedzielę 7 kwietnia.

Tomasz Krynicki z OSP Brzozowiec przekazał informacje o zaistniałym incydencie: „Nasza strona na Facebooku została zhakowana. Przestrzegamy przed wchodzeniem w jakiekolwiek linki publikowane na naszym profilu. Obecnie nie mamy dostępu do naszej strony”.

Z kolei strażacy z OSP Deszczno, świadomi zagrożenia, również postanowili podać informacje dalej i ostrzegać przed potencjalnym niebezpieczeństwem: „W nocy profil OSP Brzozowiec na Facebooku został zhakowany. Zarząd jednostki robi wszystko, co w swojej mocy, aby naprawić sytuację. Wystrzegajcie się klikania linków udostępnianych przez hakerów na naszym profilu. Poniżej prezentujemy wygląd strony, na który trzeba zwracać uwagę. Należy pamiętać, że klikanie linków nieznanego pochodzenia może skończyć się dla nas niekorzystnie. Oszuści tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi”.

To nie jest jednak pierwszy taki przypadek, gdy publiczne konto na Facebooku padło ofiarą ataku hakerskiego. Przed dwoma tygodniami podobna sytuacja miała miejsce na koncie Miasta Piekary Śląskie – wówczas na profilu miasta pojawiły się materiały pornograficzne.