Odnowa i zmiana nazwy dawnego Strzelce Krajeńskie Wschód na Zwierzyn na mapie kolejowej Polski

Odnowa i zmiana nazwy dawnego Strzelce Krajeńskie Wschód na Zwierzyn na mapie kolejowej Polski

Polaczkowa mapę kolejową odświeżono, co skutkowało zniknięciem dawniej znanej jako Strzelce Krajeńskie Wschód stacji, położonej na linii kolejowej numer 203. Nie chodzi tu o dokonanie fizycznej likwidacji infrastruktury, ale raczej o długo oczekiwaną zmianę nazwy. Obecnie pociągi kursujące z Gorzowa do Krzyża, zatrzymują się na stacji nowo nazwanej jako Zwierzyn.

To drobna modyfikacja, która przynosi radość głównie mieszkańcom gminy Zwierzyn. Pociągi docierają teraz bezpośrednio do ich miejscowości zamiast do oddalonej o parę kilometrów Strzelec Krajeńskich. Od teraz nie będzie także trudności z zakupem biletu do Zwierzyna. Przez fakt, że w systemach sprzedaży nigdy wcześniej nie figurowała taka miejscowość, pracownicy kas biletowych na odległych stacjach często nie byli świadomi, że Zwierzyn to de facto Strzelce Krajeńskie Wschód. Jeśli pasażer nie podawał właściwej nazwy, zakup biletu był nierealny.

Jednakże stacja ta ma swoje mroczne echo przeszłości. W trakcie letniego wieczora, 26 lipca 2011 roku, około 22:10, kilka wagonów pełnych kruszywa jadących w stronę dworca potrąciło śmiertelnie 18-letnią dziewczynę czekającą na peronie. W wyniku tego zdarzenia, część wagonów wykoleiła się i uderzyła w mieszkalną część budynku dworca, powodując śmierć dwóch osób mieszkających na parterze. Po tych tragicznych zdarzeniach, stację odbudowano. Zrujnowany budynek został doszczętnie zniszczony i na jego miejscu postawiono nowoczesny obiekt.

Na odwiedziny do odnowionej i przemianowanej stacji kolejowej Zwierzyn przybyła Beata Meler, twórczyni fanpage’u o tematyce kolejowej pod tytułem Kolej Oczami Nastawniczego, która udokumentowała zmiany za pomocą swojego aparatu.