Mieszkania komunalne w Gorzowie przechodzą gruntowną metamorfozę

Mieszkania komunalne w Gorzowie przechodzą gruntowną metamorfozę

W Gorzowie Wielkopolskim istnieje obecnie ponad 400 dostępnych lokali komunalnych. Niestety, wiele z nich jest niezamieszkane i poważnie zniszczone, co utrudnia przeprowadzkę dla osób czekających na przydzielone miejsce zamieszkania. Niemniej jednak, nadchodzi zmiana – część tych opuszczonych domostw wkrótce przejdzie kompleksową renowację, dzięki której liczba mieszkań dostępnych dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują, znacząco wzrośnie.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) w Gorzowie przygotowuje się do przetargu mającego na celu wybór podmiotów odpowiedzialnych za kompleksowy remont dwudziestu zniszczonych mieszkań. Fundusze na ten cel miasto pozyskało z rządowego programu wsparcia dla budownictwa socjalnego i komunalnego. Głównym celem tego programu jest zwiększenie puli mieszkań dostępnych dla osób o niskich i średnich dochodach oraz tych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Na realizację tego zadania miasto otrzymało ponad 1,5 miliona złotych. Dzięki uzyskanym funduszom będzie możliwe odrestaurowanie zaniedbanych lokali, które aktualnie są nieprzydatne do zamieszkania. Wszystkie z nich zostaną gruntownie odnowione. Lista prac do wykonania jest obszerna, ze względu na bardzo zły stan techniczny większości lokali.

Jak mówi wiceprezydent Małgorzata Domagała, wiele z tych miejsc wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu. Zakres prac obejmuje zarówno prace sanitarne i elektryczne, jak i wymianę podłóg oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Będą również przeprowadzane roboty ogólnobudowlane. Koszt renowacji w mieszkaniach mniejszych ma wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast w większych może przekroczyć sto tysięcy złotych.

ZGM w Gorzowie planuje odnowić dwadzieścia zniszczonych lokali. Przetarg na wyłonienie wykonawców ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Oczekuje się, że odnowione mieszkania będą gotowe do zamieszkania w pierwszej połowie następnego roku.