Chirurdzy ze szpitala w Gorzowie wykonali innowacyjne zabiegi operacyjne

Chirurdzy ze szpitala w Gorzowie wykonali innowacyjne zabiegi operacyjne

Lekarze w Gorzowie uporali się z dwoma innowacyjnymi zabiegami. Mogą poszczycić się tym, że są pionierami na polskim rynku medycznym. Usunęli złogi potocznie nazywane kamieniami żółciowymi za pośrednictwem cholangiopankreatoskopu. To nowoczesny sprzęt wykorzystywany głównie za granicą w przypadku diagnostyki medycznej. Lecznica powstała nieco ponad 30 lat temu. W trakcie całych trzech dekad jej działania odnotowaliśmy jedynie 3 przypadki tak skomplikowanych zabiegów. Lekarze pełniące dyżur przetarli pewne trudne szlaki w medycynie.

Zabieg koordynowało dwóch specjalistów. Za grupę operacyjną odpowiadali Marek Buszkiewicz i Andrzej Baniukiewicz. Podczas operacji wykorzystali tak zwane urządzeniu SpyGlass. Aparatura jest w dzisiejszych czasach używana do diagnozowania i leczenia zwężeń dróg żółciowych. Nowoczesny sprzęt, niezwykle trudny w obsłudze pozwala przenieść zabiegi onkologiczne na zupełnie nowy poziom. Co więcej, warto wspomnieć o tym, że działania aparatury nie da się zastąpić konwencjonalnymi metodami. Uważamy, że wykorzystanie tego sprzętu jest krokiem milowym w kierunku rozwoju nowoczesnej medycyny w Polsce.

Urządzenia, które polscy lekarze wykorzystali po raz pierwszy w lecznicy znajdującej się w Gorzowie

Aparatura pozwala w precyzyjny sposób rozkruszyć i usunąć zalegające w organizmie pacjenta złogi żółciowe. Bez tego sprzętu nie moglibyśmy z tak ogromną dokładnością usunąć ciała obce z wnętrza organizmu. Unikalna konstrukcja robota SpyGlass umożliwia lekarzowi prowadzącemu poruszać końcówkami z możliwością rotacji o 180 stopni. Kabał robotniczy maszyny pozwala w niezwykle dokładny sposób poprowadzić końcówki przez zagięcia żółciowe. Pomimo tego, że mają jedynie 3 mm grubości, same końcówki robotą mają średnicę o szerokości 1,2 mm.

Zabieg za pomocą tej maszyny polega na wprowadzeniu bardzo cienkiego endoskopu do kanałów organizmu. Lekarz ma do dyspozycji źródło światła i kamerę, która umożliwia podglądanie obszaru roboczego. W ten sposób medyk może na żywo przejrzeć wewnętrzny stan pacjenta i podejmować dokładne decyzje na bieżąco. Pomimo tego, że skorzystali z innowacyjnej metody operacyjnej, wszystko poszło zgodnie z założeniami. Zgodnie z informacjami, które rodziny pozyskały od szpitala, operowani pacjenci czują się dobrze. Wkrótce dojdą do siebie i opuszczą lecznicę.